Rosław Szajbo projektował plakaty, okładki płyt, projekty książek, zajmował się ilustracją, fotografią, wystawiennictwem, a także rysunkiem satyrycznym. Wrócimy do spotkania z artystą w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
W cyklu „Alfabet lubelski” wrócimy do postaci poety, Jakuba Glatsztejna, o której opowie Jarosław Cymerman. Jakub (Jankew) Glatsztejn (1896-1971) – tworzący w języku jidysz żydowski poeta, prozaik, publicysta. Urodził się w Lublinie w rodzinie właściciela sklepu odzieżowego. Jego dom rodzinny stał najprawdopodobniej przy ulicy Jatecznej na Podzamczu. Jak ustalił Adam Kopciowski na podstawie zachowanych dokumentów, znajdował się on w pobliżu dzisiejszego skrzyżowania alei Tysiąclecia i alei Unii Lubelskiej, tuż przy obecnym ogrodzeniu Zamku Lubelskiego. Z domu wyniósł zainteresowanie do literatury jidysz.
W radiowym słuchowisku „Bazarek” przypomnimy odcinek 251.
„O co tyle hałasu” – pod takim hasłem odbyło się kiedyś w Teatrze Starym w Lublinie spotkanie z Danutą Gwizdalanką i Krzysztofem Meyerem. Wrócimy do tego wieczoru. Rozwój cywilizacji to także zagęszczenie dźwięków wytwarzanych przez człowieka. Ale „brudem” w pejzażu dźwiękowym może być też sama muzyka, np. nachalnie emitowana z umieszczonych niemal wszędzie głośników. Jaki to może mieć skutek dla naszej wrażliwości, zdrowia, dla przyszłości samej muzyki? Czy potrafimy jeszcze słuchać?
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu skan recenzji „Kiedy Jaś pojechał” z 1938 roku z gazety „Nasz Przegląd”. Źródło: polona.pl