Radni z Lublina chcą stworzyć nowe standardy architektoniczno-urbanistyczne w mieście. Ma być to zbiór zasad, którymi w przyszłości powinni kierować się inwestorzy.
Jednym z pomysłodawców opracowania nowych standardów jest miejski radny Stanisław Brzozowski. Jego zdaniem przestrzeń w mieście powinna być jak najszybciej uporządkowana. Te zasady mają być pewnym kierunkowskazem dla inwestorów – mówi radny Stanisław Brzozowski: – To tak jak jest dziesięć przykazań, które regulują pewne społeczne zachowania. Tak samo potrzebne są pewne standardy dla planowania, dla rozwoju miasta. Przede wszystkim gęstość zabudowy. To jest po prostu tragiczne – nie mamy miejsc na parkingi, nie mamy miejsc na zieleń. Przestrzeń przeznaczona na infrastrukturę społeczną, czyli przedszkole, żłobek, szkoła, sklepy, chociażby biuro obsługi mieszkańców, filie banków, filie poczty – to wszystko, co jest potrzebne do życia dla ludzi, żeby ludzie nie musieli po to jeździć do centrum miasta, tylko żeby mieli to na miejscu.
To wszystko nowe standardy miałyby uwzględniać. Chodzi też o to, aby na przykład planowane nowe osiedla nie zakłócały pewnego porządku, ale nie tylko: – Żeby nie było tak, że mamy niby wszystko zaprojektowane, a przychodzi deweloper i mówi, żeby zmienić mu plan. Chodzi o to, żeby postawić tamę takim działaniom, żeby dosłownie zabudowywać wszystko.
Inicjatywę radnego Brzozowskiego wspiera wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Marcin Nowak: – Od 2003 roku wygasła znaczna część planów zagospodarowania przestrzennego. One są oczywiście stopniowo odtwarzane, ale w dalszym ciągu borykamy się z tym problemem i myślę, że nasza wspólna inicjatywa będzie takim krokiem naprzód w kierunku szeroko rozumianego rozwiązania tego problemu, ale też konsultacji społecznych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa na temat standardów urbanistyczno-architektonicznych
Konsultacje mają się rozpocząć we wrześniu, a radni mają być dostępni w lubelskim ratuszu. Inicjatywa dotycząca wspomnianych standardów miałaby też uwzględniać kwestie wizualne oraz kwestie porządku, na przykład reklam w przestrzeni miasta.
– Będziemy również rozmawiać o uchwale krajobrazowej, która też będzie przecież niedługo rozpatrywana i wówczas te standardy reklam pojawią się w dyskusji publicznej, ale myślę, że również do tego projektu można to dołączyć, bo to temat, który się symbiotycznie łączy z tymi zagadnieniami, ponieważ porządkuje pewną przestrzeń.
Konkretów jednak jak na razie nie ma. A co na ten temat myślą mieszkańcy Lublina? – Miasto będzie ładniejsze, bo te reklamy nie są za ładne. Warto się tym zająć, ale rozsądnie – mówią.
Projekt uchwały dotyczącej standardów jest już opracowywany w lubelskim ratuszu, o czym mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin: – Projekt standardów architektoniczno-urbanistycznych, które wynikają wyłącznie z przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej, jest niesfinalizowany. Po zakończeniu prac projekt uchwały w tym zakresie zostanie przekazany pod obrady rady miasta. Nastąpi to niezwłocznie, jak tylko będzie możliwe. Zgodnie z obowiązującym prawem takie standardy nie stanowią podstawy do sporządzania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy.
Nowe standardy architektoniczno-urbanistyczne będą miały prawdopodobnie charakter niezobowiązujący dla inwestorów.
Projekt uchwały dotyczący standardów architektoniczno-urbanistycznych w Lublinie miałby być poddany pod głosowanie podczas październikowej sesji rady miasta.
MaTo/ opr. DySzcz
Fot. archiwum