Politechnika Lubelska i „Enea Innowacje” opracują technologie zmniejszające ilość odpadów przemysłowych. Chodzi między innymi o utylizację paneli fotowoltaicznych oraz metodę zagospodarowania popiołów ze współspalania biomasy. Władze uczelni i spółki podpisały umowę o współpracy w tym zakresie.
– My wnosimy nasz potencjał naukowy – mówi Prorektor Politechniki Lubelskiej ds. Nauki, prof. Wojciech Franus. – Osoby, zespoły ludzi, które pracują nad tego typu technologiami od kilku lat. Na wiele z tych rozwiązań mamy już opracowane patenty. Bez wątpienia nie ma technologii, bez badań laboratoryjnych – dodaje.
– Jako spółka mamy możliwość współfinansowania konkretnych projektów – mówi Dyrektor Zarządzający „Enea Innowacje”, Adam Klinert. – Druga sprawa to jest rynek. Technologia, którą byśmy uzyskali we współpracy z Politechniką, byłaby stosowana w pierwszym rzucie na naszym rynku, trzecia sprawa, to że nadal rozwijalibyśmy tę współpracę w kontekście zdobywania kolejnych rynków i oferowania dalej technologii i produktów – dopowiada.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Porozumienie Politechniki Lubelskiej i “Enea Innowacje” na rzecz ograniczania odpadów przemysłowych
Opracowane technologie mają przyczynić się do poprawy jakości środowiska. Chodzi o takie zagospodarowanie odpadów, aby je powtórnie wykorzystać.
MaTo / opr. LysA
Fot. Krzysztof Radzki