O stanie i perspektywach rozwoju sektora wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej rozmawiają dziś (31.08) w Kazimierzu Dolnym uczestnicy II Kongresu Kogeneracji.
Terminem kogeneracja określa się skojarzoną produkcję energii. W jednym procesie technologicznym, spalania np. gazu lub biogazu, wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna.
– Takie rozwiązania coraz częściej są wprowadzane i wspierane przez środki rządowe i europejskie – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Artur Soboń. – Takie rozwiązania są preferowane i myślę, że przed nami czas na wykorzystanie dodatkowych możliwości związanych z produkcją w ramach kogeneracji, chociażby poprzez termiczne przetwarzanie odpadów i wykorzystanie ich do produkcji ciepła, ale także wszystkie nowoczesne rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii – dodaje.
– Wyzwań w tym zakresie jest wiele, przede wszystkim to polityka klimatyczna – mówi prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. – Ona wpływa także na proces inwestycyjny, na zmiany paliwa. Dzisiaj w większości, tak też jest w Lublinie, produkujemy energię z węgla, ale jesteśmy w wielkim procesie inwestycyjnym, gdzie źródła węglowe zamieniamy na gazowe. Jest to wielkie wyzwanie inwestycyjne – dopowiada.
Organizatorzy kongresu przekonują, że ciepło z kogeneracji jest najlepszym sposobem na walkę ze smogiem w dużych miastach. Uczestnicy dzisiejszego spotkania będą rozmawiać między innymi o nowym modelu rynku ciepła oraz roli kogeneracji w polityce energetycznej Polski i Unii Europejskiej.
II Kongres Kogeneracji trwa w hotelu Król Kazimierz.
ŁuG / opr. LysA
Fot. pixabay.com