Paraolimpiada: Róża Kozakowska ze złotem i rekordem świata! Kolejne medale Polaków

kozakowska2 2021 08 27 162454

Róża Kozakowska została mistrzynią paraolimpijską w rzucie maczugą w klasie F32. Polka w najlepszej próbie uzyskała rezultat 28,74 m i ustanowiła nim nowy rekord świata! Druga była Ukrainka Anastasiia Moskalenko (24,73 m), a trzecia Mounia Gasmi z Algierii (23,29 m). To szósty medal dla Polski wywalczony podczas tokijskiej paraolimpiady.

W piątek 27 sierpnia brązowy medal w pchnięciu kulą (12,15 m) w kategorii F55 (paraplegia) zdobył Lech Stoltman. Polak powtórzył tym samym swój wynik sprzed pięciu lat w Rio, gdy również zajął 3. miejsce. Wygrał Wallace Santos z Brazylii, który wynikiem 12,63 m ustanowił nowy rekord świata.

Z kolei Michał Derus zdobył srebrny medal w biegu na 100 m w klasie T47. Czasem 10,61 s. ustanowił rekord Europy. Pozostałe miejsca na podium zajęli Brazylijczycy. Wygrał Petrucio Ferreira dos Santos (10,53), a trzeci był Junior Washington (10,68). Derus powtórzył swój sukces sprzed pięciu lat, kiedy w Rio de Janeiro także zajął drugie miejsce.

Wcześniej na drugim stopniu podium stanął Adrian Castro w indywidualnym turnieju szablistów grupy B, a na trzecim sztangistka Justyna Kozdryk.

Brązowy medal na dystansie 4 km zdobył kolarski tandem Marcin Polak i Michał Ładosz. Ale mogą go stracić, ponieważ są podejrzani o stosowanie dopingu.