Politechnika Lubelska i „Enea Innowacje” opracują technologie zmniejszające ilość odpadów przemysłowych. Chodzi między innymi o utylizację paneli fotowoltaicznych oraz metodę zagospodarowania popiołów ze współspalania biomasy. Dziś (31.08) podpisano umowę w tym zakresie.
Wypracowane przez uczelnię oraz spółkę „Enea Innowacje” technologie mają przyczynić się do poprawy jakości środowiska. – Chodzi między innymi o takie zagospodarowanie odpadów, aby ponownie je wykorzystać – mówi prorektor Politechniki Lubelskiej do spraw nauki, profesor Wojciech Franus. – Te technologie chcielibyśmy opracować w aspekcie recyklingu całych paneli przez proces mielenia i na przykład wykorzystania ich do produkcji różnego rodzaju kruszyw do materiałów budowlanych. Chcemy też się skupić na gospodarce selektywnej tymi panelami, czyli oddzielaniu poszczególnych elementów tych paneli na przykład tego szkła krzemowego, które można będzie powtórnie wykorzystać do produkcji nowej generacji paneli odzysku różnego rodzaju metali – tłumaczy.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Porozumienie Politechniki Lubelskiej i “Enea Innowacje” na rzecz ograniczania odpadów przemysłowych
Głównie chodzi o srebro i złoto, a także metale ziem rzadkich. Jak je wyselekcjonować? – Chcemy wykorzystać nowe źródło, nową technologię, jaka mogłaby być użyta, a mianowicie potencjał bakterii, które byłyby jako wyselekcjonowane organizmy, żeby mogły tego rodzaju metale koncentrować, w aspekcie czego umożliwić łatwiejsze ich ponowne wykorzystanie – odpowiada Wojciech Franus.
Drugi kierunek badań to wykorzystanie tak zwanych popiołów lotnych, powstałych na skutek współspalania biomasy. – Ten potencjał, powstający w wyniku spalania różnego rodzaju cząstek organicznych, możemy wykonać w innych technologiach. Chcemy tutaj wypracować różnego rodzaju nośniki i nawozy, które mogłyby być wykorzystywane do poprawy środowiska naturalnego i rekultywacji gleb – tłumaczy Wojciech Franus.
Co we wspomnianą współpracę wnosi spółka „Enea Innowacje”? – To trzy główne elementy – mówi dyrektor zarządzający „Enea Innowacje”, Adam Klinert. – Potrzebujemy od uczelni technicznych konkretnych technologii, które mogą być wykorzystywane w realizacji zamierzeń w naszym koncernie. Jeżeli takie technologie mogłyby być opracowane w oparciu o współpracę z Politechniką, to oczywiście my dysponujemy pewnymi środkami, które na tę współpracę zostaną przeznaczone. To raz. Ponadto te środki finansowe będą pewną podstawą po to, żeby uzyskać kolejne środki finansowe na przykład z takich podmiotów jak NCBR czy PFR. Druga sprawa to jest rynek, w związku z czym technologia, którą my byśmy zyskali we współpracy z Politechniką, byłaby stosowana w pierwszym rzucie oczywiście na naszym rynku. Trzecia sprawa to dalej byśmy rozwijali tę współpracę w kontekście zdobywania kolejnych rynków i oferowania technologii, produktów ciągle dalej – informuje Adam Klinert.
Politechnika natomiast posiada bazę naukową, a także laboratoryjną, aby wspomniane technologie opracować – dodaje profesor Wojciech Franus. – Zespoły ludzi pracują nad tego typu technologiami już od kilku lat. Na wiele z tych rozwiązań mamy już opracowane patenty. Bez wątpienia nie ma technologii bez badań laboratoryjnych – dodaje.
Współpraca Politechniki Lubelskiej ze spółką „Enea Innowacje” ma też ogromne znaczenie dla samej uczelni. Chodzi między innymi o finansowanie przyszłych projektów – mówi rektor Politechniki Lubelskiej profesor Zbigniew Pater. – Nie ma innej możliwości, żeby uczelnie techniczne nie opracowywały rozwiązań, które będą znajdowały zastosowania w gospodarce. Te zastosowania powinny dawać coraz to większe strumienie środków, które będą wykorzystywane w uczelni również do rozwijania coraz to nowych pomysłów. Na tej zasadzie ma działać u nas właśnie ten fundusz komercjalizacji. Ten fundusz będzie zasilany narzutami z prac badawczych wykonywanych na zlecenie otoczenia biznesowego – dodaje.
Opracowane przy współpracy uczelni oraz spółki „Enea Innowacje” technologie mają być skierowane zarówno do klientów biznesowych, jak i indywidualnych.
Pierwsze widoczne efekty współpracy Politechniki oraz Spółki „Enea Innowacje” mają być widoczne za rok.
MaTo / opr. WT
Fot. Krzysztof Radzki