Zastąpienie 11 tysięcy „kopciuchów” ekologicznymi źródłami ciepła oraz termomodernizacja ponad 14 350 budynków – to dotychczasowy efekt programu „Czyste powietrze” w województwie lubelskim. Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło dotąd 17 220 wniosków o dofinansowanie takich inwestycji. 14 400 beneficjentom Fundusz przelał ponad 147 milionów złotych tytułem refundacji części kosztów.
Od lipca w wypełnieniu wniosków pomagają doradcy energetyczni Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Okazuje się, że największym problemem dla wnioskodawców jest skompletowanie załączników, mówi Elżbieta Kasperska, główna specjalistka do spraw energetyki: – Faktura jest wystawiana na inną osobę niż wnioskodawca. Niby przy tym samym adresie, ale to już jest niezgodność. Wymagałoby to jakiegoś oświadczenia. Bardzo często ludzie nie dołączają tzw. potwierdzenia zapłaty. Uważają, że jeżeli na fakturze jest już napisane „zapłacono”, to tak powinno być. Jest wymagane odręczne oświadczenie. Jeżeli na przykład płacimy gotówką, powinniśmy napisać, że zapłaciliśmy gotówką za fakturę dotyczącą danej inwestycji. Ludziom brakuje też protokołów odbioru robót.
Wnioskodawcy, którzy dzięki programowi „Czyste powietrze” przeszli na inne źródło ciepła niż piec węglowy, nagminnie zapominają o zaświadczeniach o utylizacji starego kotła lub o odłączeniu pieca kaflowego od przewodu kominowego.
Na konsultacje z ekspertami z Urzędu Marszałkowskiego najłatwiej umówić się drogą mailową, wysyłając wiadomość pod adres: doradztwo-energetyczne@lubelskie.pl.
JB / opr. WM
Fot. pixabay.com