Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji skierowany do rozpatrzenia przez komisję kultury

net 21811192 2021 08 11 143505

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji został ponownie skierowany do komisji kultury i środków przekazu. W trakcie dyskusji nad projektem w Sejmie zgłoszono do niego poprawki. Jedna z nich przewiduje wydłużenie czasu na dostosowanie się spółek medialnych do nowych przepisów.

Wcześniej sejmowa komisja rekomendowała uchwalenie nowelizacji, która wprowadza ograniczenia dotyczące przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Komisja rekomendowała również przyjęcie dwóch poprawek do projektu ustawy.

Jedna z nich mówi o tym, że proponowane przepisy nie stosują się do podmiotów z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba znajduje się w państwie niebędącym członkiem EOG. Druga poprawka mówi o tym, że udziały zbywane w trakcie dostosowania się do nowych regulacji nie mogą być przejmowane przez Skarb Państwa, ani spółki od niego zależne.

Nowe przepisy zaproponowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości umożliwiałyby przyznanie koncesji jedynie podmiotom z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznych spoza tego obszaru.

Głosowanie nad samym przyjęciem ustawy ma odbyć się dziś (11.08) po południu w bloku głosowań.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Protest przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

W związku z pracami nad ustawą wczoraj w ponad 100 polskich miejscowościach odbyły się protesty pod hasłem obrony wolnych mediów.

IAR / RL / JT opr. AKos

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Exit mobile version