Robert Maćkowiak: żeńska sztafeta 4×400 m to nasza wizytówka

net epa09403811 2021 08 07 163628

Polska sztafeta kobiet 4×400 m z Małgorzatą Hołub-Kowalik z AZS-u UMCS-u Lublin zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Poza zasięgiem biało-czerwonych były tylko Amerykanki.

Postawę naszej sztafety komplementuje trener sekcji biegowej AZS-u UMCS-u Lublin Piotr Kitliński. – Dziewczyny pobiegły naprawdę fantastycznie. Amerykanki były tym razem poza zasięgiem, ale myślę, że waleczność naszych dziewcząt i walka o ten srebrny medal świadczy o tym, że naprawdę wykrzesały z siebie, co mogły. Zresztą to jeden z najlepszych wyników w historii uzyskany przez nie. Myślę, że każdy chętnie przyjąłby srebrny medal igrzysk olimpijskich.

CZYTAJ: Polska sztafeta kobiet 4×400 m zdobyła srebrny medal olimpijski! Biegła Małgorzata Hołub-Kowalik

Występ zawodniczek skomentował także Robert Maćkowiak, mistrz świata w sztafecie 4×400 m z 1999 roku.

– Dziewczyny są od lat wizytówką polskiej lekkiej atletyki – podkreślił Robert Maćkowiak. – Od dłuższego czasu pokazują, że są top, top, top. To wizytówka polskiej lekkiej atletyki od lat. Ważniejsze jest jednak coś innego, a mianowicie to, że widać następczynie. Są młode, zdolne dziewczyny, które naciskają na te doświadczone. Widać systemową pracę, aby po ewentualnym zakończeniu kariery przez część zawodniczek nie było tzw. dziury pokoleniowej. To wspaniała ekipa trenera Matusińskiego. Kłaniam się im nisko – powiedział Robert Maćkowiak.

Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic wynikiem 3.20,53 w finale poprawiły rekord kraju. Wygrały Amerykanki – 3.16,85. Brązowy medal wywalczyły Jamajka – 3.21,24.

W eliminacjach pobiegła jeszcze Anna Kiełbasińska, która również dostanie srebrny medal. Wszystkie zawodniczki, które pobiegły w sobotnim finale wcześniej zdobyły złoto w sztafecie mieszanej 4×400 m.

Jak dodał Maćkowiak, wyniki polskich sztafet w Tokio są znakomitym prognostykiem na przyszłość. Złoto w sztafecie mieszanej 4×400 m uznał za zaskoczenie, ale również znakomity bodziec do ciężkiej pracy.

Pytany o świetny występ polskich lekkoatletów, którzy w Tokio zdobyli dziewięć medali, ocenił, że Polska jest potęgą w tej dyscyplinie sportu.

– Potwierdziliśmy to na najważniejszej imprezie. Nikt nie będzie już mówił, że potrafimy zdobywać medale na mistrzostwach Europy, a nie wychodzą nam igrzyska. To pokolenie lekkoatletów potrafi wszystko – podsumował Maćkowiak.