Rośnie liczba stulatków w Lublinie. Dziś swoje urodziny świętowała Michalina „Inka” Dąbkowska [ZDJĘCIA]

dsc 8416 2021 08 18 190617

Zwiększa się liczba lublinian w wieku 100 lat i więcej – pokazują dane Urzędu Statystycznego. Do tego grona dołączyła dziś (18.08) pani dr doc. Michalina Dąbkowska.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Michalina „Inka” Dąbkowska obchodzi 100. urodziny

– Ciocia żyje ludźmi i Lublinem. Z wielkim zachwytem patrzymy na to, jak przeżywa każdy dzień i jak potrafi cieszyć się wszystkim, mimo że ma swoje ograniczenia, co w tym wieku jest zrozumiałe – mówi Magdalena Kurkowska, kuzynka Michaliny Dąbkowskiej. – Jest osobą zainteresowaną światem, pomysłową i radosną. Tych cech życzymy wszystkim lublinianom. Myślę, że to klucz do długowieczności.

– Przedstawię dane, którymi dysponujemy w wypadku liczby osób w wieku 100 lat i więcej dla miasta Lublina. W 2020 roku mieliśmy takich mieszkańców 70, przy czym zdecydowanie przeważały kobiety – informuje Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Było 55 kobiet w wieku 100 lat i więcej, przy tylko 15 mężczyznach. Statystycznie kobiety żyją dłużej, co potwierdzają też inne statystyki. Jeżeli popatrzymy na ostatnie lata, widzimy, że zwiększa się liczba osób w wieku 100 lat i więcej. Dla przykładu w 2019 roku były 53 takie osoby, w 2015 roku – 41, a w 2011 roku (czyli w roku, gdy był ostatni spis powszechny przed obecnym) było 21 takich osób.

– Dzisiaj ciocia kazała sobie zrobić z samego rana brwi, ponieważ musi doskonale wyglądać w swoje urodziny – opowiada Magdalena Kurkowska. – Kazała sobie włożyć wspaniałą koszulę nocną. Ma potrzebę, by dobrze wyglądać. Przez całe życie była bardzo elegancką kobietą i to pozostało. Niesłychaną rzeczą wydaje mi się też jej chęć życia. W takim wieku jest jeszcze bardzo radosna, dużo żartuje. Parę lat temu powiedziała, że chce pobić rodzinny rekord, i to zrobiła. 

– Wspólnie z żoną, prof. Anną Bogucką-Kocką z Zakładu Biologii z Genetyką, oraz kompleksem Ecotech UMCS w Lublinie kilka lat temu podjęliśmy projekt poznania genetycznych regulacji starzenia się, a co za tym idzie, poznania tzw. genów długowieczności – mówi prof. Janusz Kocki, kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, lekarz pediatra i genetyk kliniczny. –  Już możemy powiedzieć, że kilka genów jest odpowiedzialnych za to, że ludzie w niektórych rodzinach żyją dłużej właśnie dzięki prawidłowym sekwencjom niektórych genów. Genami, które są związane z uzyskaniem zdrowego sędziwego wieku, są geny związane z regulacją procesów naprawy DNA. Przez całe życie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju substancje, które powodują mutacje genów, zmieniają genom, a co za tym idzie, powodują, że nasz metabolizm jest nieprawidłowy. Należy wspomnieć tu o genach o nazwie TERC czy genie TERT. Produkty  tych genów, czyli białka, pilnują, by nasz genom funkcjonował prawidłowo. Pilnują więc, byśmy dożyli jak najdłuższych lat w zdrowiu. Mamy nadzieję, że nasze obserwacje i wyniki naszych badań naukowych umożliwią wszystkim ludziom przeżycie w zdrowiu jak największej liczby lat, a jednocześnie pozwolą na pewne korekty dla osób, które mają mutacje czy pewne zmiany.

Dr doc. Michalina Dąbkowska, dla przyjaciół Inka, jest chemiczką, emerytowaną wykładowczynią na UMCS-ie, która odniosła wiele sukcesów w pracy zawodowej. Podczas wojny brała udział w tajnym nauczaniu.

W dowód uznania otrzymała medal od prezydenta miasta oraz list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.

LilKa / opr. WM

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version