– Rekomendacja szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-12 lat jest ściśle związana z wynikami badań. Powinny się one zakończyć do końca września, potem rekomendacje wyda Europejska Agencja Leków – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik resortu zdrowia podczas briefingu był pytany m.in. o to, kiedy można się spodziewać rekomendacji w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dzieci młodszych? – Rekomendacja ta jest ściśle związana z wynikami badań, które obecnie prowadzą koncerny farmaceutyczne, w tym także w Polsce. Badania nad szczepionką Pfizer dla grupy wiekowej 5-12 lat toczą się m.in. w naszym kraju – odpowiedział Andrusiewicz.
– Z pierwszych sygnalnych informacji, które otrzymujemy chociażby od prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, wynika, że szczepionka dla tej grupy wiekowej jest równie skuteczna, jak szczepionka dla grupy 12-17 lat, tzn. skuteczność jest w granicach 100 procent. Czyli jest ona wyższa przynajmniej o 10 proc niż dla osób dorosłych – poinformował. Jednocześnie zastrzegł, że są to pierwsze informacje.
– Do końca września powinny zakończyć się badania. Wówczas ich wyniki zostaną przedłożone Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wówczas EMA wydaje rekomendacje, na bazie tej rekomendacji i rekomendacji Rady Medycznej wprowadzamy tę szczepionkę do obrotu i do szczepienia wśród dzieci 5-12 lat – podał Andrusiewicz.
Pytany, czy nie będzie drogi na skróty, jeśli chodzi o szczepienie dzieci, podkreślił, że „nie ma drogi na skróty, jeśli chodzi o szczepienie kogokolwiek”. – Muszą być najpierw wyniki badań klinicznych. Każda szczepionka jest dopuszczana po zakończeniu badań klinicznych – wyjaśnił.
Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami AstryZeneki i Jannsena (Johnson & Johnson) szczepione są wyłącznie osoby dorosłe. Szczepienia małoletnich w wieku 12-18 lat są wykonywane przy użyciu szczepionek w schemacie dwudawkowym: Comirnaty (Pfizer-BioN-Tech) przy zachowaniu rekomendowanego odstępu 21 dni między dawkami oraz Spikevax (Moderna) przy zachowaniu rekomendowanego odstępu 28 dni między dawkami.
Rzecznik resortu zdrowia podczas briefingu był pytany też, czy jeszcze w środę przedstawione zostaną rekomendacje dotyczące szczepienia przeciw COVID-19 trzecią dawką. – To pytanie do Rady Medycznej i do szefa Rady Medycznej, czyli prof. Andrzeja Horbana. Z tego, co wiem do końca tego tygodnia powinna taka rekomendacja zapaść i wówczas będzie podejmowana decyzja przez pana premiera, oczywiście przy współudziale ministra zdrowia – powiedział Andrusiewicz.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum