Polska zorganizowała konwój na Ukrainę z pomocą humanitarną. 20 TIR-ów załadowanych sprzętem medycznym i środkami ochrony osobistej zostało odprawionych przez służby celno-skarbowe w Białej Podlaskiej. Już wkrótce ciężarówki wyruszą w trasę.
– Organizacja konwoju to kolejne z działań pomocowych skierowanych poza granicę naszego kraju, które Polska podejmuje w ramach walki z pandemią – mówi wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. – Polska jest państwem solidarnym. Solidarność jest naszą cechą narodową od zawsze. Z tym Polska się kojarzy, to nasze dziedzictwo. Dzięki tej pomocy realizujemy też bardzo istotne cele polskiej polityki zagranicznej. Wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową, poprawiamy relacje z państwami, które są beneficjentami pomocy. Takie gesty są pamiętane na lata.
– W ramach pomocy wysyłamy między innymi 15 koncentratorów tlenu, 13 respiratorów i 10 kardiomonitorów. Oprócz tego jest ponad 6,5 mln rękawic i ponad 1,5 mln masek. Odrębnym transportem jedzie 650 tys. szczepionek przeciw COVID-19 – wymienia prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
– Pomoc humanitarna zostanie uroczyście przekazana Ukrainie 24 sierpnia przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas jego wizyty w Kijowie – zapowiada sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. – Cieszmy się z tego, że udaje się skutecznie pomagać naszym sąsiadom. Ukraina jest jednym z naszych strategicznych partnerów, jeśli chodzi o działania wschodnie. Patrzymy na to w takim wymiarze, podobnie jak na wizytę pana prezydenta, która niebawem rozpocznie się na Ukrainie.
– Całą logistykę przedsięwzięcia zapewnia Fundacja Solidarności Międzynarodowej – zaznacza prezes fundacji Rafał Dzięciołowski. – Zajmujemy się zarówno kwestiami prawno-formalnymi związanymi z przekroczeniem granicy, jak i pośrednictwem w organizacji całego przedsięwzięcia, czyli koordynacją między Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, Pocztą Polską a Kancelarią Prezydenta i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Jak wygląda teraz sytuacja na Ukrainie? Czy pomoc jest niezbędna? – Sytuacja covidowa na Ukrainie to oczywiście wielka zagadka – mówi Rafał Dzięciołowski. – Jednak wszyscy spodziewamy się, że na jesieni zarówno w Polskę, jak i Ukrainę uderzy kolejna fala zachorowań. Stąd gest solidarności, który jest odpowiedzią na prośbę Ukrainy, złożoną przez mechanizm pomocowy Paktu Północnoatlantyckiego, bo ten konwój to mechanizm realizowany w ramach NATO. Jest to po prostu gest solidarności w obliczu wyzwań, przed którymi stoi Ukraina. Brakuje tam obecnie sprzętu antycovidowego, podstawowych środków higieny osobistej, zabezpieczeń osobistych związanych ze zwalczaniem COVID i opieką nad personelem oraz pacjentami.
Polska przygotowuje również transport z pomocą dla Wietnamu, który ma wyruszyć wkrótce. Dostarczone zostaną między innymi szczepionki, sprzęt medyczny, a także środki ochrony osobistej.
Od początku wybuchu pandemii Polska wysłała konwoje ze sprzętem medycznym i środkami ochrony osobistej do kilkunastu państw. Były to między innymi państwa Partnerstwa Wschodniego, Białoruś i kraje bałkańskie. W pomoc zaangażowali się też polscy medycy, którzy w czasie pandemii pracowali między innymi we Włoszech, w USA i w krajach azjatyckich.
MaT / opr. WM
Fot. Małgorzata Tymicka