To była oczekiwana inwestycja. Zmodernizowana DK12 w Chełmie oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

20210804 114702 2021 08 04 175249

W środę 4 sierpnia odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanej drogi krajowej nr 12 w granicach Chełma. Na tą inwestycję mieszkańcy czekali kilka lat. Przebudowano łącznie 13 km drogi. Nowa infrastruktura ma być bezpieczna i komfortowa. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Oficjalne otwarcie zmodernizowanej drogi krajowej nr 12 w Chełmie

– Ta droga była w fatalnym stanie – mówi członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed. – Mój syn musiał pokonać tę ulicę, żeby dostać się do szkoły. Wiem, jak wiele było wypadków, jak wiele dzieci zginęło przekraczając ulicę Rejowiecką, która była bardzo niebezpieczna. Przez tę drogę jeżdżą TIR-y do przejścia granicznego w Dorohusku, które jest największym przejściem towarowym z Ukrainą z czterech, jakie w naszym województwie istnieją.

– My, mieszkańcy bardzo długo czekaliśmy na modernizację drogi – mówi Longin Bożeński, przewodniczący Rady Miasta Chełm. – Takie samorządy jak my, zupełnie niebogate i bardzo zadłużone, nie były w stanie realnie tej infrastruktury na odpowiednim poziomie utrzymywać. Powodowało to postępującą jej degradację.

– Była to droga budowana w systemie „projektuj i buduj” – mówi Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimex S.A. – My, jako generalny wykonawca, uczestniczyliśmy również w projektowaniu tej drogi. I to jest droga wybudowana w lepszej klasie niż pierwotnie była projektowana. Mówimy o drodze, która jest oświetlona, ze ścieżkami rowerowymi, nowymi chodnikami, z lokalnymi drogami serwisowymi. Te dodatkowe drogi to jest 5 km, więc jeżeli dodamy do ciągu drogi głównej 8-kilometrowej te 5 km, to jest w sumie 13 km. Są dwa nowe wiadukty bezkolizyjne nad liniami kolejowymi, są nowe ronda. Droga ma po pierwsze zwiększać przepustowość, ma zapewniać cichszy i bardziej komfortowy przejazd, ma być też bezpieczniejsza niż poprzednia. Zgodnie z przepisami przy nowych drogach tej klasy ścieżki, którymi poruszają się rowerzyści czy na przykład dodatkowe pasy dla pieszych chodzących wzdłuż drogi, muszą być oznaczone czerwonym kolorem. To jest właśnie taki pas, który jest wykorzystywany jako awaryjny dla służb ratowniczych. Ma to szczególne znaczenie w tych miejscach, gdzie powstają jakieś korki. Nie jest to pas, którym normalnie powinny poruszać się samochody.

– Inwestycja zainicjowana kilka lat temu doczekała się realizacji – mówi Agata Fisz, była prezydent Chełma: – Jest to główny ciąg komunikacyjny w mieście. Znaczna część miasta zyskała nowoczesny wygląd. Jest przede wszystkim wygodnie. To na pewno wpływa na wizerunek miasta, na bezpieczeństwo, na to że chętniej nasze miasto będzie odwiedzane. Ta droga była wyboista. Podobnie jak droga do realizacji tej inwestycji. Niektóre odcinki ul. Rejowieckiej były już tak zniszczone, że kładliśmy na nich nakładki z tego względu, że były one już trudne do przejechania. Ten proces, od rozpoczęcia do realizacji, trwał kilka lat. Chełm ma specyficzne podłoże, a więc tutaj bardzo często spotykamy się z tym, że na drogach remontowanych niestety bardzo szybko pojawiają się ubytki. Podłoże kredowe, na którym się znajdujemy, też na pewno ma na to wpływ. Natomiast ta droga ma specyficzną kategorię, a więc wymogi jej realizacji były znacznie większe niż w takiej bieżącej naprawie. Mam więc nadzieję, że ona naprawdę wiele lat posłuży.

Mieszkańcy podkreślają, że jest to udogodnienie, szybciej się jeździ. Są też tacy, którzy twierdzą inaczej: – Czy to jest do końca tak, jak powinno być? Nie jest. Jako mieszkanka nie jestem zadowolona. Zepsuli drogę, koło której mieszkam. Nie ma przejścia tutaj w pobliżu – mówi jedna z mieszkanek. .

– Faktycznie droga numer 12 mieści w sobie ul. Rejowiecką, ale także wszystkie inne ulice, które zostały przebudowane – mówi Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: – To dość duży projekt, bardzo zaawansowany technologicznie. Droga krajowa nr 12 na odcinku miejskim będzie bezpieczniejsza, bardziej zaawansowana, ale także będzie sprzyjająca i bezpieczna dla mieszkańców, gdyż ochrania ich zdrowie. Zauważyliśmy dość dużą liczbę ekranów akustycznych.

– Województwo lubelskie prowadzi w tej chwili potężną ofensywę drogową. Budujemy drogę S19, S17, S12, obwodnicę Chełma. Zmieniamy nasze otoczenie. To wszystko spowoduje, że mieszkańcy naszego miasta będą czuć się bezpiecznie – podkreśla Zdzisław Szwed.

Na przebudowę drogi krajowej nr 12 w obrębie Chełma pozyskano rekordowe dofinansowanie w kwocie 170 mln zł.

Oddana dziś oficjalnie do użytku droga to nie koniec ofensywy – w mieście trwa wiele remontów dróg, a Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Lublinie realizuje już projekt południowej obwodnicy Chełma. W przyszłym roku zostaną ogłoszone przetargi na budowę ekspresowej S12 od Piask do Dorohuska. 

ŁoM/ opr. DySzcz

Fot. Małgorzata Łobejko

Exit mobile version