Tokio: trzy polskie młociarki w finale, wygrana siatkarzy z Kanadą

mid 21801035 2021 08 01 163714

Malwina Kopron (na zdj.) z AZS-u UMCS-u Lublin, Joanna Fiodorow oraz dwukrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk zakwalifikowały się do olimpijskiego finału w rzucie młotem w Tokio. Polscy siatkarze pokonali Kanadę 3:0 na zakończenie fazy grupowej. Prowadzenie w żeglarskiej klasie 470 straciły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill. To najważniejsze informacje z niedzielnych występów Polaków w Tokio.

Lekkoatletyka

Najlepiej wypadła Anita Włodarczyk, która posłała młot na odległość 76,99, co było najdłuższym rzutem tej części olimpijskich zmagań.  35-letnia Włodarczyk praktycznie na dekadę zdominowała rzut młotem. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 roku do niej należy też rekord globu – 82,9 m.

Dwa ostatnie sezony miała jednak stracone z powodu kłopotów zdrowotnych, a poza tym zmieniła trenera – teraz ćwiczy pod okiem Chorwata Ivicy Jakelica. – Jak zakręciłam, to myślałam, że młot poleci w granicach 72 metrów, bo to było na – powiedzmy – 40 procent. Jak zobaczyłam wynik, to było duże zaskoczenie – powiedziała Włodarczyk.

Natomiast Kopron uzyskała w najlepszej próbie 73,06, a Fiodorow – 72,32, co dało im w kwalifikacjach – odpowiednio – siódmą i dziesiątą lokatę oraz awans do finału, mimo że nie osiągnęły minimum, gdyż granicę 73,50 przekroczyło jedynie pięć zawodniczek.

Walka o medale w tej konkurencji zaplanowana jest na wtorek na godz. 13.35 czasu polskiego.

W niedzielę na Stadionie Olimpijskim w Tokio zabrzmiał po raz pierwszy Mazurek Dąbrowskiego. Tego dnia przeprowadzono dekorację medalistów w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4×400 m, w której triumfowali Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. – Kiedy już mogliśmy wziąć ten medal i zawiesić go sobie na szyi, to poczuliśmy jego ciężar. Tak naprawdę jest strasznie ciężki. To suma wszystkich wyrzeczeń, wszystkich stresów, poświeceń z okresu całej kariery sportowej. Odsłuchanie polskiego hymnu to niesamowita rzecz – powiedział Zalewski.

Medale trafią też do biegnących w eliminacjach Dariusza Kowaluka, Igi Baumgart-Witan oraz reprezentantki AZS-u UMCS-u Lublin, Małgorzaty Hołub-Kowalik, którzy jednak z zgodnie z przepisami MKOl nie mogli stanąć na podium w trakcie dekoracji.

Sztafeta mieszana 4×400 m debiutowała w Tokio w programie igrzysk. Polacy zostali więc pierwszymi mistrzami olimpijskimi w tej konkurencji. W finale osiągnęli czas 3.09,87, co jest rekordem Europy i olimpijskim.

Powody do radości ma również Patryk Dobek, który wygrał swój bieg półfinałowy na 800 m wynikiem 1.44,60. Odpadł Mateusz Borkowski. Najlepszy czas w półfinale uzyskał triumfator trzeciego biegu Kenijczyk Ferguson Cheruiyot Rotich – 1.44,04.

Z kolei w półfinałach 100 m przez płotki odpadły Klaudia Siciarz i Pia Skrzyszowska.

W innych lekkoatletycznych startach Polaków w niedzielę siostry Alicja i Aneta Konieczek nie zdołały awansować do finału biegu na 3000 m z przeszkodami, a Zalewski odpadł w eliminacjach na 400 m. Co więcej, Święty-Ersetic zrezygnowała z powodu urazu nogi z udziału w indywidualnej rywalizacji na 400 m i zamierza skupić się na występie w sztafecie 4×400 m.

W niedzielę odbył się też finał prestiżowego biegu na 100 m mężczyzn. Pierwszym mistrzem olimpijskim po 12-letniej olimpijskiej dominacji Jamajczyka Usaina Bolta został reprezentant Włoch Lamont Marcell Jacobs z czasem 9,80. Drugie miejsce zajął Amerykanin Fred Kerley – 9,84, a trzecie Kanadyjczyk Andre De Grasse – 9,89.

W trójskoku rekord świata pobiła Wenezuelka Yulimar Rojas – 15,67 m, a w skoku wzwyż triumfowali ex aequo Katarczyk Mutaz Barshim i Włoch Gianmarco Tamberi – po 2,37 m.

Siatkówka

Polscy siatkarze pokonali Kanadę 3:0 (25:15, 25:21, 25:16) i zajęli pierwsze miejsce w grupie A. To było czwarte zwycięstwo Biało-Czerwonych, którzy wcześniej przegrali z Iranem 2:3 i pokonali Włochy 3:0, Wenezuelę 3:1 i Japonię 3:0. W ćwierćfinale ich rywalami będą Francuzi.

Pływanie

Na zakończenie olimpijskiej rywalizacji pływaków w Tokio nieźle zaprezentowała się Katarzyna Wasick, która zajęła piąte miejsce w finale 50 m stylem dowolnym w igrzyskach w Tokio. Polka miała rezultat 24,32 s. – To moje największe osiągnięcie w karierze, więc jestem zadowolona. Nie mam sobie nic do zarzucenia i trenuję dalej – zaznaczyła 29-letnia zawodniczka.

Triumfowała Australijka Emma McKeon, która wynikiem 23,81 ustanowiła rekord olimpijski i została pierwszą w historii pływaczką z siedmioma medalami w jednej edycji igrzysk. Jest też drugą kobietą w historii, która może pochwalić się takim dorobkiem na jednej olimpiadzie. W 1952 roku dokonała tego radziecka gimnastyczka Marija Horochowska.

Inną pływacką gwiazdą został Amerykanin Caeleb Dressel, który startował w sześciu konkurencjach i w pięciu z nich zdobył złote medale. Triumfował na 50 i 100 m stylem dowolnym, 100 m motylkowym oraz w sztafetach 4×100 m dowolnym i 4×100 m zmiennym. Na podium nie stanął tylko w sztafecie mieszanej 4×100 m zmiennym, w której reprezentacja USA zajęła piąte miejsce.

Żeglarstwo

Nie najlepsza dla reprezentacji biało-czerwonych wiadomość nadeszła z akwenu olimpijskiego w Zushi, gdzie rywalizujące w żeglarskiej klasie Skrzypulec i Ogar-Hill zajęły najpierw piąte, a potem czwarte miejsce i straciły prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Wyprzedziły je Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, ale różnica między tymi załogami wynosi tylko jeden punkt. Kolejne dwa wyścigi – ostatnie przed środowym, podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym – zaplanowane są na poniedziałek.

Tenis

W olimpijskim turnieju tenisistów w singlu triumfował Niemiec Alexander Zverev. W finale pokonał reprezentanta Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Karena Chaczanowa 6:3, 6:1. W meczu o trzecie miejsce Hiszpan Pablo Carreno Busta wygrał z Novakiem Djokovicem 6:4, 6:7 (6-8), 6:3.

Boks

Do niecodziennych scen doszło na ringu bokserskim, gdzie z dyskwalifikacją nie mógł pogodzić się Francuz Mourad Aliev. Pięściarz kategorii superciężkiej (+91 kg) rywalizował w ćwierćfinale z Brytyjczykiem Frazerem Clarkiem i został ukarany za uderzenie przeciwnika głową. Wicemistrz Europy z 2019 roku ekspresyjnie protestował przeciwko tej decyzji i przez kilkadziesiąt minut nie chciał zejść z ringu. – To jest kompletnie nie fair. Wygrywałem ten mecz. Na te zawody przygotowywałem się przez całe życia, więc zdenerwowanie po czymś takim jest naturalne – powiedział 26-letni Francuz.

Wioślarstwo

Do Polski wróciły srebrne medalistki w wioślarskiej czwórce podwójnej: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Na lotnisku w Warszawie powitali je bliscy i setki kibiców. W środowym finale podopieczne trenera Jakuba Urbana przegrały tylko z Chinkami, zdobywając pierwszy w Tokio krążek dla reprezentacji Polski.

W tabeli medalowej w dalszym ciągu prowadzą Chiny z dorobkiem 24 złotych, 14 srebrnych i 13 brązowych krążków. Polska z jednym złotem i jednym srebrem zajmuje 38. pozycję.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Leszek Szymański

Exit mobile version