1 września w szkołach ma symbolicznie rozbrzmieć pierwszy dzwonek. Uczniowie do nauki w szkolnych ławkach wracają 2 września.
Tymczasem Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie poinformowała rodziców, że z powodu remontu sali koncertowej, od 1 września część zajęć odbędzie się online. Oburzeni rodzice napisali w tej sprawie pismo do ministra kultury, który nadzoruje placówkę.
– Ta oficjalna wiadomość pojawiła się bardzo późno po południu w piątek, na Facebooku szkoły po godzinie 20.00 – mówi mama jednej z uczennic szkoły. – Jako rodzic dostałam informację o tym, że moje dziecko od 2 września będzie miało nauczanie zdalne. Bez wyjaśnienia powodów, bez zaproszenia na jakieś zebranie, bez żadnej konsultacji. Totalna dezorganizacja roku szkolnego. Jako rodzice nie wiemy nic więcej ponad tę lakoniczną informację, którą otrzymaliśmy na stronie internetowej. Problemem jest to, że dzieci nie chodzą do szkoły i pracują zdalnie, co dezorganizuje ich proces nauki i mówię to jako pedagog. Problemem jest fakt, że wtedy, kiedy dzieci mogą wrócić, kiedy nie ma lockdownu, kiedy walczymy o to, żeby utrzymywać ich kontakty społeczne, rozwijać ich emocjonalnie, a także w wypadku szkoły muzycznej artystycznie, stajemy tak naprawdę pod murem decyzji, że nasze dzieci rozpoczynają kolejny rok przed komputerem – dodaje.
Pani dyrektor szkoły nie chciała rozmawiać z reporterem Radia Lublin – nie został on wpuszczony do budynku szkoły. Pytanie o to, co spowodowało wprowadzenie zajęć online wysłał do biura prasowego ministra kultury.
Od pierwszego września nauka nie rozpocznie się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Lublinie. Trwający dwa lata remont ma się zakończyć w tym roku.
– Jeżeli chodzi o Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, pomimo funkcjonowania szkoły w czterech obiektach i tak jeszcze będzie w najbliższym czasie, nabór do szkoły został dokonany na właściwym poziomie – mówi Ewa Dumkiewicz–Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie. – Szkoła nie ucierpiała na tym, że funkcjonuje poza główną siedzibą. Mamy nadzieję, że pod koniec tego roku, w najgorszym przypadku na początku następnego, ale to już jest naprawdę końcówka. Będzie to perełka – podkreśla.
CZYTAJ: Remont szkoły Vetterów się przedłuży. Uczniowie trafią do siedzib zastępczych
To nie jedyna szkoła w mieście, której remont odczują uczniowie.
– Drobne zagrożenie będzie najprawdopodobniej jeżeli chodzi o Zespół Szkół Transportowo – Komunikacyjnych – kontynuuje dyrektor Dumkiewicz–Sprawka. – Tam będzie problem z bursą, ale na etapie rekrutacji wychowankowie zostali powiadomieni, iż będą mogli korzystać z tej bursy w terminie późniejszym, najprawdopodobniej od 15 października. Pozostałe szkoły takich problemów nie zgłaszały. Mamy nadzieję, że rozpoczną edukację stacjonarnie w swoich obiektach – dodaje.
Jak wygląda sytuacja w całym województwie?
– Szkolny dzwonek powinien zabrzmieć we wszystkich szkołach – zapewnia Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Nie mamy żadnych informacji niepokojących ze strony ani dyrektorów szkół, ani organów prowadzących te szkoły, że w którejś ze szkół naszego województwa zdarzyło się coś nieoczekiwanego, co przeszkodzi 1 września w inauguracji roku. Odpowiadamy więc, że we wszystkich szkołach i przedszkolach naszego województwa rok szkolny rozpocznie się planowo. Wakacje zawsze są wykorzystywane po to, aby jakichś modernizacji budynków szkolnych dokonać. Mieliśmy też parę nieoczekiwanych kataklizmów, a to wichura, a to deszcz. Parę szkół zostało tym dotkniętych, natomiast ze strony wszystkich organów prowadzących mamy zapewnienie, że to wszystko nie wpłynie absolutnie na to, aby ten pierwszy dzwonek 1 września w tych szkołach się rozległ. Szkoła na terenie gminy Krzywda w miejscowości Gózd – tam wichura uszkodziła dach, uszkodziła też salę gimnastyczną. Tutaj była szybka decyzja ministra edukacji i nauki, żeby wspomóc gminę w środki potrzebne na szybką modernizację budynku, więc na pewno rok szkolny się planowo tam też rozpocznie – zapewnia Jolanta Misiak.
W samym Lublinie zajęcia rozpocznie 68 tys. uczniów i przedszkolaków oraz 6,5 tys. nauczycieli.
TSpi / opr. PrzeG
Fot. archiwum