Udana środa w Tokio. Kolejne cztery polskie medale na igrzyskach

mid 21804321 2021 08 04 200034

To był znów medalowy dzień Polaków – podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni wywalczyli 4 krążki – 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe.

Trzy medale zdobyli lekkoatleci. Nie zawiedli specjaliści rzutu młotem. Złoto wywalczył Wojciech Nowicki (na zdj.) wynikiem 82 m 52 cm.

CZYTAJ: Złoto i brąz polskich młociarzy. Fantastyczny konkurs w Tokio

– To był znakomity występ – przyznaje trener rzutowej sekcji AZS-u UMCS-u Lublin, Robert Kozłowski. – Byłem praktycznie pewny medalu Wojciecha Nowickiego. Wiem, że jest on bardzo stabilnym, spokojnym zawodnikiem. Kiedy wchodzi do koła nawet na największych imprezach, nie ma negatywnych emocji. Po prostu robi swoje. A że będzie mocny, widać było podczas tego sezonu, gdzie w większości konkursów rzucał 80 m i więcej. Teraz nastąpiło lekkie „podbicie”, więc mieliśmy fenomenalny konkurs i nowy rekord życiowy. Oprócz tego wszystkie rzuty, które oddał w konkursie, było ponad 80 metrów. To rewelacja.

Upragniony medal, ale brązowy, zdobył Paweł Fajdek, który uzyskał 81 m 53 cm. Srebro przegrał z Norwegiem Eivindem Henriksenem zaledwie o 5 cm. – Paweł zapewniał, że jedzie walczyć o złoto. Jednak pamiętamy igrzyska w Londynie i Rio de Janeiro, gdzie przepadł już w eliminacjach. W Tokio te eliminacje były także bardzo nerwowe – awans zapewnił sobie dopiero trzecim rzutem. Przez pierwsze cztery kolejki finału był poza podium. Dopiero w piątym rzucie się naprawdę zmobilizował, a jednocześnie złapał trochę luzu, niezbędnego przy rzucie młotem. W rzucie tym wyszedł na drugie miejsce i wydawało się, że będzie srebro. Niestety Norweg zabrał Pawłowi ten medal. Ale dwa medale w rzucie młotem naszych panów plus wtorkowe złoto Anity Włodarczyk i brąz Malwiny Kopron to jest coś pięknego.

CZYTAJ: Tokio: Patryk Dobek z brązem w biegu na 800 metrów

W czasie gdy rywalizowali młociarze, brązowy medal na 800 metrów zdobył Patryk Dobek. Przegrał tylko z dwoma Kenijczykami Emmanuelem Korirem i Fergusonem Rotichem. Pod wrażeniem jego występu jest mistrzyni Europy na 1500 metrów Angelika Cichocka. – Nie dał się „podpalić”, nie biegł po trzecim torze. Ma w sobie spokój niezwykłe skupienie. Widać po nim, że od początku wie co ma zrobić i nie gubi się w biegu. Na początku rywale biegli po 2-3 torze, a on po prostu biegł swoje. Na 200 metrów przed metą była sytuacja, że wszyscy ruszyli, a Patryk został zamknięty między rywalami, ale na 120 metrów przed końcem wypracował sobie pozycję i nie dał sobie wyrwać medalu. Ma niezwykłą końcówkę. To historyczny moment dla wszystkich biegaczy – podsumowała Angelika Cichocka.

Lekkoatleci zdobyli w Tokio już sześć medali. Mamy nadzieję, że na tym się nie skończy.

Dzisiaj mieliśmy też miłe zakończenie zawodów w żeglarstwie. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470. Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre. Polki zdobyły w ostatnim wyścigu czwartą pozycję i nie tylko zdołały obronić zajmowane przed nie trzecie miejsce, ale udało im się jeszcze wyprzedzić Francuzki.

Pod wrażeniem występu Polek jest olimpijczyk z Londynu, żeglarz Piotr Kula. – Dziewczyny skupiły się od razu na tym, żeby zaatakować Francuzki i dodatkowa znaleźć łódkę, która je przedzieli. Bowiem nie chodziło tylko o to, żeby wyprzedzić Francuzki, ale żeby między nimi i Polkami przypłynęła jedna łódka, żeby zniwelować istniejąca różnice. I przed ostatnim znakiem dziewczyny wyprzedziły mistrzynie olimpijskie Brytyjki. To było niesamowite.

CZYTAJ: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill srebrnymi medalistkami w żeglarskiej klasie 470

Aleksandra Mirosław z Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin awansowała do finału w kombinacji we wspinaczce sportowej. Polka zajęła 7 miejsce, uzyskując wynik 380 punktów w trzech konkurencjach. Najpierw wygrała czasówkę, ustanawiając rekord olimpijski – 6,97 sekundy – tylko o 0,01 sekundy gorszy od rekordu świata. W boulderingu była ostatnia, a w konkurencji na prowadzenie przedostatnia. W piątkowym finale wystąpi 8 zawodniczek. O medal będzie trudno, ale w sporcie nie ma rzeczy niemożliwych.

CZYTAJ: Igrzyska olimpijskie: lublinianka Aleksandra Mirosław w finale wspinaczki sportowej

Polscy sportowcy zdobyli do tej pory w Tokio – 10 medali – 3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe.