W Lublinie zakończyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w 101. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Święto Wojska Polskiego w Lublinie: msza św. w archikatedrze lubelskiej
– Ponad 100 lat temu na terenie naszego województwa miało miejsce wiele wydarzeń związanych ze zwycięską wojną polsko-bolszewicką. Wielu mieszkańców w różnych formach brało czynny udział w tamtych wydarzeniach – mówił podczas uroczystości wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W imieniu mieszkańców całego województwa pragnę wyrazić wielką radość, że rozszerza się wymiar obecności wojska, które powróciło do Lublina i województwa lubelskiego. Rozwija się nie tylko 19. Brygada Zmechanizowana, ale podejmowane są również kolejne decyzje, które sprawiają, że obecność Wojska Polskiego na terenie naszego województwa przybiera coraz większe rozmiary.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie
– Wysiłek zbrojny stanowi nieodłączną część historii naszego narodu. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze. Na te cechy, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których stale powinniśmy dążyć – podkreślił dowódca 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Michał Rohde. – Są to umiłowanie wolności, suwerenność, honor i wierność w służbie ojczyźnie. Pochylając czoła przed bohaterami tamtych dni, pamiętamy również o wszystkich pokoleniach Polaków, które złożyły najwyższą ofiarę – ofiarę krwi w walce o niepodległość, przetrwanie narodu i nienaruszalność granic. Przypadł nam zaszczyt pełnienia służby w garnizonach Lubelszczyzny – ziemi, która niejednokrotnie dawała przykład walki o niepodległość do końca. Pragnę zapewnić, że my – kontynuatorzy tych wspaniałych tradycji – dołożymy wszelkich starań, by wojsko nadal było obecne w życiu Lubelszczyzny, wzbudzając zaufanie i poczucie bezpieczeństwa jej mieszkańców.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Święto Wojska Polskiego: pokaz sprzętu wojskowego
Podczas uroczystości wręczono także akty mianowania i odznaczenia. Wojewoda Lech Sprawka odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, a minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odczytał list prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Obchody to wyraz pamięci o dziejowym wydarzeniu zwanym też „Cudem nad Wisłą”. Bitwę Warszawską uznaje się za jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. Ocaliła ona Polskę i Europę przed bolszewickim najazdem, zatrzymując Armię Czerwoną w marszu na zachód.
LilKa / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki