Biuro Polskiej Unii Metrologicznej powstaje w Politechnice Lubelskiej. Uczelnia wraz z Głównym Urzędem Miar oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki tworzą sieć w zakresie metrologii światowej klasy.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Biuro Polskiej Unii Metrologicznej powstaje w Politechnice Lubelskiej
Metrologia to dziedzina nauki, wiedzy i techniki obejmująca wszystko, co jest związane z pomiarami i obecna jest w każdym laboratorium inżynierskim.
– To jest obrabiarka do cięcia wodą – mówi Michał Leleń, specjalista w Katedrze Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej. – Działa to w ten sposób: mamy pompę wody, która nabije ciśnienie do wysokiego ciśnienia. Tutaj jest dodatkowo dostarczane ścierniwo i możemy wyciąć każdy zaprogramowany kształt. Wybieramy sobie, powiedzmy takie kółeczko. Podnosi się ciśnienie, wybieram program, zjeżdżam na wysokość materiału. Cięciwo umożliwia cięcie każdego materiału, począwszy od materiałów sztucznych, aluminium, stali, kompozytów itd.
– Metrologia jest nauką o pomiarach – mówi mówi profesor Politechniki Lubelskiej Jerzy Jóźwik z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji. – Jak powiedziano na Kongresie Metrologi w Kielcach, jest królową nauk. Tutaj, w naszym laboratorium uprawiamy tę metrologię na co dzień. Bo każde badania naukowe, każde działania na maszynach i urządzeniach rozpoczynają się od pomiaru. Mierzymy długości, wymiary, czas. Jest ta metrologia taka sensu stricto naukowa, związana ze wzorcami miar, czym zajmuje się Główny Urząd Miar. Wszędzie z tą metrologią mamy do czynienia.
– To jest z kolei baza koordynacyjna – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Taki, można powiedzieć, mózg całej operacji tworzenia Polskiej Unii Metrologów, po to, aby potencjał naukowy i techniczny, który właśnie tworzymy, był wykorzystany na wielką skalę. Na skalę, która będzie w perspektywie kilku lat porównywalna, a nawet będzie przerastała potencjał metrologów w wielu krajach Europy Zachodniej. Dziś opracowujemy specjalny program, który będzie w sposób systemowy podchodził do tworzenia Polskiej Unii Metrologów i tej bazy dla rozwoju polskiej metrologii, a przez to dla rozwoju nauk w różnych dziedzinach i dyscyplinach.
– Nasza współpraca, inwentaryzacja zasobów aparaturowych, lokalowych, kadra metrologiczna będą tworzyły środowisko, które na pewno udzieli wsparcia naukowego, badawczego, merytorycznego dla polskich przedsiębiorstw w bardzo ważnym okresie rozwojowym dla naszego kraju, w warunkach bardzo silnej konkurencji w wymiarze międzynarodowym – mówi prezes Głównego Urzędu Miar, prof. Jacek Semaniak
– W dniu dzisiejszym zostało powołane Biuro Polskiej Unii Metrologicznej. Będziemy rozwijali kadry, będziemy sieciowali tę strukturę. I to, co najważniejsze, to sporządzenie takiego powszechnego spisu metrologicznego. Żeby ocenić stan tej infrastruktury metrologicznej w Polsce, określić w których jednostkach, instytucjach, jaki sprzęt metrologiczny się znajduje, żeby nie dublować też zakupów, bo bardzo często te same bardzo kosztowne urządzenia znajdują się w różnych jednostkach, co zupełnie nie jest do końca potrzebne, bo nie zawsze one są w 100 procentach wykorzystywane – wyjaśnia Jerzy Józwik.
Na powstanie Biura Polskiej Unii Metrologii Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało ponad 1 milion 300 tysięcy złotych. To na razie projekt pilotażowy i ma być kontynuowany w Politechnice Lubelskiej przez najbliższe 2 lata.
ZAlew / opr. AKos
Fot. Krzysztof Radzki