Zamość: politycy Polski 2050 o systemie ochrony zdrowia

20210820 161920 2021 08 20 202644

W Zamościu spotkali się liderzy i sympatycy ruchu Polska 2050. Głównym tematem rozmów był system ochrony zdrowia.

– Mamy do czynienia z potężną zapaścią ochrony zdrowia – mówił podczas spotkania senator Jacek Bury. – Władza cały czas obiecuje nam, że będzie dobrze. Mówi, że mamy problemy, bo była pandemia, a tak naprawdę widzimy, że ludzie mają coraz większe problemy z dostaniem się do specjalistów.

CZYTAJ: To inwestycja w zdrowie. Ruszyła „Profilaktyka 40 plus”

Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Ewa Jaszczuk zwróciła uwagę na problem zadłużenia polskich szpitali: – Poziom zadłużenia szpitali wojewódzkich wynosi 16 miliardów złotych. Jeżeli chodzi o województwo lubelskie i szpitale podlegające bezpośrednio pod sejmik województwa, to kwota zadłużenia jest równie potężna, bo przekracza miliard złotych.

Z kolei posłanka Joanna Mucha stwierdziła, że nie tylko zamykanie oddziałów i szpitali jest złe, lecz także sposób przeprowadzenia Polaków przez pandemię: – Kolejna fala naprawdę puka nam do drzwi. Nadal nie jesteśmy przygotowani, mimo że mamy doświadczenie z ubiegłego roku. Jest dramatyczna zapaść, jeśli chodzi o leczenie tych wszystkich pacjentów, którzy przez poprzednie fale pandemii nie byli w stanie skorzystać z opieki zdrowotnej. Ich diagnostyka i leczenie się opóźniały. W związku z tym ich stan jest znacznie gorszy. Niestety wielu z nich umarło – mówiła Joanna Mucha.

CZYTAJ: Adam Niedzielski: Jesteśmy przygotowani na czwartą falę koronawirusa

Liderzy poinformowali m.in. o przygotowywanym planie dla służby zdrowia.

W maju tego roku podczas konwencji prezentującej program „Polski Ład” rządzący zapowiedzieli zwiększenie wydatków na służbę zdrowia. – W najbliższych 6 latach zwiększymy wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. Już w 2023 r. osiągną one poziom 6 proc. PKB. To zdecydowanie szybciej niż wcześniej zakładaliśmy – zaznaczono.

CZYTAJ: Polski Ład: wydatki na zdrowie osiągną 6 proc. PKB w 2023 roku

W lipcu ruszył program „Profilaktyka 40 plus” zapewniający każdemu Polakowi powyżej czterdziestego roku życia jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

AP / opr WM

Fot. AP

Exit mobile version