Zapasy krwi na wyczerpaniu. Lubelskie RCKiK apeluje do dawców

dsc 1185 2021 08 05 184424

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie apeluje o oddawanie krwi. Stany magazynowe są na wyczerpaniu. Taka sytuacja w placówce utrzymuje się od prawie dwóch miesięcy. 

– Szpitale cały czas zgłaszają bardzo duże zapotrzebowanie na krew – mówi Agnieszka Chmielowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – Wiele operacji planowych było wstrzymanych, a teraz są znów wykonywane. Dodatkowo w sezonie letnim jest więcej wypadków. Dochodzą też wypadku podczas pracy na roli, więc jest więcej przypadków nagłych, w których potrzebna jest krew. Trzeba też pamiętać o wszystkich pacjentach, którzy stale potrzebują krwi, czyli pacjentach onkologicznych czy hematologicznych. Braki są naprawdę ogromne.

– Obserwujemy, że dawców jest mniej – zaznacza Izabela Kloc, lekarz w RCKiK w Lublinie i p.o. kierownika Działu Ekspedycji. – W okresie wakacyjnym zawsze tak jest. Ma to związek z urlopami i wyjazdami naszych stałych krwiodawców. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy mogą – przed czy po urlopie – przyjąć nasze zaproszenie. Zapraszamy do centrum i oddziałów terenowych. Wszyscy borykamy się z tymi samymi problemami: dużej ilości wydań krwi i zmniejszonej liczby dawców. 

– Najpierw krew jest badana pod kątem tego, czy się nadaje, czy stan hemoglobiny jest w normie. Potem jest rozmowa z lekarzem prowadzącym, a następnie przygotowanie do zabiegu – opowiada jeden z dawców. 

– To lekkie ukłucie, niewiele się czuje – dodaje kolejny pacjent. – Cały proces oddawania krwi trwa niecałą godzinę.

– To naprawdę nie boli – przekonuje Izabela Kloc. – Samo oddanie krwi trwa tylko 10 minut. Wcześniej jest oczywiście badanie przez lekarza i pobór morfologii. Można więc też sprawdzić swój stan zdrowia. Krew może oddać każda osoba, która jest zdrowa, nie ma chorób przewlekłych, nie bierze leków na stałe i w ostatnich dwóch tygodniach nie miała poważnej infekcji. Nawet po infekcjach dróg oddechowych trzeba odczekać dwa tygodnie. Dodatkowo należy ważyć przynajmniej 50 kg i być w wieku od 18 do 60 lat.

– Zapraszamy również osoby, które się zaszczepiły – dodaje Izabela Kloc. – Oczywiście trzeba pamiętać, by zachować minimalny odstęp czasu od szczepienia. Dla szczepionek firm Pfizer i Moderna jest to 48 godzin, a dla szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson – 14 dni. W przypadku, gdy wystąpił odczyn poszczepienny, nawet taki jak gorączka, należy odczekać 7 dni od zakończenia objawów. 

– Zachęcamy dawców z każdą grupą krwi – mówi Agnieszka Chmielowska. – Jesteśmy w takim momencie, że każda grupa jest potrzebna. Oczywiście przede wszystkim ważne są 0Rh+ i 0Rh-. Nigdy nie ma sytuacji, żebyśmy nie potrzebowali tych grup. Ale w tym momencie każda grupa krwi jest bardzo potrzebna. Miejmy nadzieję, że dzięki naszym krwiodawcom i ofiarności ludzi, nigdy nie dojdziemy do takiego stanu, że krew się skończy. 

Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 w Lublinie. Można to zrobić także podczas terenowych akcji poboru krwi. Jedna z nich odbędzie się już w piątek (06.08) w PZL-Świdnik, przy al. Lotników Polskich 1 w Świdniku. W sobotę (07.08) terenowe zbiórki odbędą się w Chełmie, Międzyrzecu Podlaskim i Czernicu w gminie Kłoczew.  

Szczegóły są dostępne na stronie rckik.lublin.pl

InYa / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version