„Zegarki Patka są wyjątkowe”. Odsłonięto tablicę upamiętniającą słynnego zegarmistrza z Piask Szlacheckich [ZDJĘCIA]

20210829 124819 2021 08 29 163857

W Piaskach Szlacheckich w powiecie krasnostawskim odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoniego Norberta Patka – uczestnika Powstania Listopadowego, legendarnego zegarmistrza, pioniera przemysłowej produkcji zegarków.

ZOBACZ ZDJECIA: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Antoniego Norberta Patka

– Tablica pojawiła się na wyjątkowym kamieniu – mówi prezes Krasnostawskiego Towarzystwa Historycznego, Lech Dziedzic. – Pomysł był taki, żeby postawić kamień z tablicą. Zaczęliśmy szukać takiego kamienia i okazało się, że właśnie w tej wsi u krewnego Patka, pana Borzęckiego jest taki kamień. I pochodzi on z pola należącego do dziadka Antoniego Norberta Patka.

Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników historii, kolekcjonerów i zegarmistrzów.

– Zegarki Patka są wyjątkowe – mówi zegarmistrz Wit Jarochowski. – Gdyby pan zobaczył zegarek w środku i wybrał sobie jedną część, następnie postarał się ją skopiować, to obawiam się, że pan by nie potrafił. Mało kto to potrafi, to jest tak precyzyjna, tak dokładna robota. 

– Zegarki Patka są bardzo ważne dla kolekcjonerów – dodaje prezes Stowarzyszenia Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, Eugeniusz Szwed. – Ważna jest historia. Patek to kwintesencja i początek polskiego zegarmistrzostwa. Był prekursorem prawdziwych, dobrze wykonanych zegarków. Najbardziej wartościowe są te sprzed wielu, wielu lat. Czasami zostały wykonane w limitowanych edycjach. Jest ich na przykład po kilka sztuk na całym świecie. W związku z tym są trzymane w sejfach.  

W niedzielę 29 sierpnia w Krasnymstawie odbyła się także konferencja naukowa upamiętniającą Antoniego Norberta Patka.

Antonii Norbert Patek urodził się w 1812 roku w Piaskach Szlacheckich. Podczas Powstania Listopadowego był dwukrotnie ranny, odznaczono go krzyżem Virtuti Militari. Po upadku powstania udał się na emigrację. W Szwajcarii stworzył znaną na całym świecie fabrykę zegarków. Został wyróżniony tytułem hrabiowskim przez papieża Piusa IX. 

TSpi / opr. AKos

Fot. Tomasz Spicyn

Exit mobile version