Damian Szymański stał się bohaterem narodowym po wyrównującej bramce, jaką strzelił Anglii w meczu eliminacyjnym do mistrzostw świata w piłce nożnej. Piłkarz pochodzi z Kraśnika, gdzie nie stygną emocje po jego środowym występie, a mieszkańcy wspominają początki kariery pomocnika.
CZYTAJ: Z Kraśnika po gola strzelonego Anglii. Ogromna radość w rodzinnym mieście Damiana Szymańskiego
Rozpoczął się proces 52-letniego Dariusza Ch. – byłego policjanta i myśliwego, który śmiertelnie postrzelił 16-latka z Kazachstanu. Przed sądem stanął też Marcin B. – znajomy oskarżonego. Do tragedii doszło na początku listopada 2020 roku w godzinach nocnych w sadzie niedaleko internatu Zespołu Szkół Zawodowych w Kluczkowicach. Dariusz Ch. wraz z Marcinem B. udali się na polowanie na dziki. Szukali ich, jeżdżąc samochodem.
CZYTAJ: „To sprawa bez precedensu”. Ruszył proces oskarżonego o śmiertelne postrzelenie 16-latka
Z okazji zaplanowanej w najbliższą niedzielę 12 września uroczystej beatyfikacji prymasa tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego przypominamy jego postać, życie i dzieło.Mówimy o jednym z trudniejszych okresów życia prymasa Wyszyńskiego, jakim było aresztowanie przez komunistyczne władze oraz internowanie na trzy lata – od 1953 do 1956 roku.
CZYTAJ: Był duchowym i moralnym przywódcą narodu. W niedzielę beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia
Dziś w Zamościu ogłoszono program XX edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. – To wielkie wydarzenie pod względem organizacyjnym. Mimo że jeszcze poszukujemy wolontariuszy to jesteśmy gotowi – zapewnia zastępca prezydenta miasta Piotr Zając.
CZYTAJ: Wielkie wydarzenie kulturalne w Zamościu. Znamy program Festiwalu „Dwa Teatry”
Mijają 82 lata od największego bombardowania Lublina podczas II wojny światowej, dokonanego przez niemiecką Luftwaffe. Szacuje się, że w niemieckim bombardowaniu mogło zginąć blisko tysiąc mieszkańców miasta. Zniszczonych zostało 60 budynków. Pod gruzami kamienicy przy ulicy Kościuszki zginął poeta Józef Czechowicz.
„Prząśniczka”, „Polonez Trzeciego Maja” czy „Czerwone maki na Monte Cassino”. Lubelskie Stowarzyszenie Wschód Kultury stworzyło grę mobilną pod tytułem „Dźwięki wolności”.
CZYTAJ: Gra „Dźwięki wolności”. Muzyka, historia, patriotyzm
W ciągu najbliższych dni możemy prawdopodobnie mieć szansę obejrzeć zjawiskowe zachody Słońca. Jego tarcza będzie czerwonego koloru.
CZYTAJ: Przed nami czas bajecznych zachodów słońca?
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. PAP/Piotr Nowak