12.09.2021 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

rp infraworlds s1051878 2021 09 09 122911

Fot. Robert Pranagal

„Czym jest rzeczywistość? – pyta fotograf Robert Pranagal. – Jak tłumaczył Morfeusz, to tylko sygnały elektryczne interpretowane przez nasz mózg, sygnały wzbudzane kwantami energii docierającymi z otoczenia do naszych zmysłów. Skoro człowiek jest w stanie widzieć tylko niewielki wycinek całego spektrum fal elektromagnetycznych, to całe dostępne pole energii odbierane innym instrumentem będzie tworzyć zupełnie inną rzeczywistość w każdym czasie. Sam czas w świecie fal i energii także zachowuje się inaczej…” Wystawa „PODŚWIATY” Roberta Pranagala otwarta zostanie 17 września. Robert Pranagal będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Jest znany z eksperymentów fotograficznych i pracy w technikach szlachetnych. To autor ośmiu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywał medale, wyróżnienia i nagrody na międzynarodowych salonach fotografii. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany tytułem Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (E. FIAP), a także Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918–2018) oraz Medalem 700-Lecia Miasta Lublin.

Co słychać w starej studni, a co w skorupie ziemskiej? Czy w naszej relacji z rzeczywistością nie nadużywamy wzroku? Jak wygląda świat postrzegany przez dźwięk? Grażyna Lutosławska rozmawiała o tym niedawno w Teatrze Starym z Ludomirem Franczakiem (http://video.teatrstary.eu/video/bitwa-o-kulture-co-slychac/), artystą wizualnym. Jego prace pokazywane są w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Zajmuje się problemem pamięci, tożsamości i aktywizmu. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, dźwiękowe jak i historię, czy literaturę. W programie przywołamy fragmenty tego wieczoru.

Mateusz Nowak, kurator cyklu „Wieczne czytanie”, „Spis treści” i „Ciąg dalszy” w DDK Węglin zaprosi na kilka najbliższych wydarzeń.

A na radiowym bazarku, w 289 odcinku słuchowiska rozmowy o… salonie.

 

Exit mobile version