Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie został oficjalnie otwarty. W uroczystości wzięła udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
Dziś (17.09) przypada 82. rocznica sowieckiej napaści na Polskę. W latach 1940–1941 Sowieci przeprowadzili masowe deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR. Wielu Polaków z powodu trudnych warunków zmarło, część po wojnie powróciła do kraju. O tych wydarzeniach ma przypominać dworzec PKP w Białej Podlaskiej, który otrzymał dziś imię Zesłańców Sybiru.
CZYTAJ: „To lekcja historii, której nie zapomnimy”. Bialski dworzec kolejowy otrzymał imię Zesłańców Sybiru
Nina Słupska z Lublina rozpoczęła 17 września terapię genową. Dziewczynka choruje na SMA typu 2, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Podany jej lek to nadzieja na zahamowanie choroby i nowe życie.
CZYTAJ: „Jest dobrze”. Nina Słupska otrzymała najdroższy lek świata
Trwa czterodniowe wydarzenie „Ocalić od zapomnienia” w 82. rocznicę bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Zaczęło się ono od czwartkowego (16.09) rajdu ponad 20 pojazdów historycznych. W piątek (17.09) i sobotę (18.09) trwa Przystanek Historia lubelskiego IPN-u. W niedzielę (20.09) zobaczymy natomiast ponad 250 rekonstruktorów niemal z całej Polski.
W sobotę 18 września startuje święto lubelskiej nauki. Po raz siedemnasty odbędzie się Lubelski Festiwal Nauki. W 2021 roku głównym koordynatorem wydarzenia pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science” jest UMCS. Zaplanowano między innymi pokazy multimedialne, zajęcia w laboratoriach, piknik naukowy. Zaprezentowanych zostanie w sumie ponad 1300 projektów przygotowanych przez uczelnie, miasto Lublin, muzea i biblioteki.
CZYTAJ: Noblista, fontanny, poduszkowiec i rekordowy slime. Od soboty wielkie święto nauki w Lublinie
Trudno o lepsze miejsce na międzynarodową konferencję naukowców i samorządowców, poświęconą Transgranicznemu Rezerwatowi Przyrody „Polesie Zachodnie”, niż Urszulin. Położony w sercu Poleskiego Parku Narodowego jest siedzibą jednej z 18 polskich gmin, którym umiejscowienie we wspomnianym rezerwacie stwarza wyjątkowe szanse na dalszy rozwój w zgodzie z przyrodą.
CZYTAJ: Rozwój w zgodzie z przyrodą. Polesie Zachodnie stwarza wyjątkowe szanse
Błonia i dziedziniec Zamku w Lublinie staną się portalem do czasów średniowiecznych i renesansowych. Rozpoczyna się „Weekend z archeologią”, w którym mieszkańcy poznają uzbrojenie, broń i rzemiosło z dawnych okresów przedstawione przez grupy rekonstrukcyjne od X do XVII wieku. W podróż w czasie mieszkańców Lublina i turystów zabierze Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.
CZYTAJ: Lublin: podróż w czasie na Zamku. „Weekend z archeologią” przeniesie do średniowiecza i nie tylko
Fot. Piotr Michalski