19.09.2021 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

jakub ciezki 6 2021 09 19 085517

Jakub Ciężki „Triumf abstrakcji” to wystawa, jaką do 26 września można oglądać w Pałacu Lubomirskich w Lublinie. Budynek jest przed remontem, po którym, za kilka lat stanie się oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie. „Obrazy Ciężkiego wykorzystują ów moment „pomiędzy” – pisze kuratorka ekspozycji, Paulina Olszewska – opanowują opustoszałe pałacowe przestrzenie. Rozgościły się w nich na różne sposoby: ukrywając się w zakamarkach korytarzy, wtapiając się w otoczenie byłych sal wykładowych, ale także kontrastując się z barokowym przepychem zachowanych historycznych pomieszczeń”. Jakub Ciężki i Paulina Olszewska oprowadzą po wystawie słuchaczy „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Był jednym z pierwszych polskich pisarzy, którzy zdecydowali się publikować w Instytucie Literackim w Paryżu. O Bogdanie Madeju (1934-2002), prozaiku, tłumaczu i dziennikarzu, Jarosław Cymerman opowie w cyklu „Alfabet lubelski” „Madej, pomimo iż generacyjnie najbliżej mu było do pokolenia „Współczesności” czy tzw. „małych realistów” lat 60. (jak np. Marek Nowakowski) pozostał twórcą osobnym, trudno wpisującym się w ówczesne trendy i ugrupowania. Być może wpłynął na to fakt, że do końca lat 60. łączył pisarstwo z pracą zawodową odległą od życia kulturalnego i artystycznego oraz to, że żył i tworzył w Lublinie – z dala od najważniejszych ośrodków życia literackiego tamtego czasu”.

Agata Koch pochodzi z Lublina, jest germanistką, lektorką języka, tłumaczką oraz pomysłodawczynią Polskiej Kafejki Językowej w Berlinie, w którym mieszka od 2000 roku w dzielnicy Pankow. Fotografuje i pisze wiersze. Niedawno ukazał się dwujęzyczny tomik jej wierszy i fotografii zatytułowany „Pachniesz słońcem”. Nie tylko o tym porozmawiamy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”

A w 290. odcinku słuchowiska „Bazarek” o dybaniu na rydza, sercu na chodniku i kociej mądrości.

Jakub Ciężki „Triumf abstrakcji” Fot. Natalia Wierzbicka

Exit mobile version