W Lubelskiem ponownie największa liczba zakażeń koronawirusem. Odnotowano 109 przypadków SARS-CoV-2. Województwo lubelskie ma także najwyższy wskaźnik zapadalności na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców. Wynosi on 5,2 na 100 tysięcy mieszkańców regionu.
CZYTAJ: Koronawirus: coraz więcej zakażeń w Lubelskiem
Mieszkańcy Krężnicy Jarej, gdzie na przejściu dla pieszych tydzień temu zginął 9-letni chłopiec, zapowiadają blokadę dróg. Mieszkańcy domagają się lepszego oznakowania tras w ich miejscowości.
Stojąca przy drodze krajowej nr 12 wieża w Stołpiu koło Chełma to jeden z elementów kompleksu budowli, wzniesionych ze względu na bijące wokół źródliska, które stały się obiektem kultu – potwierdzają to najnowsze badania archeologiczne przy źródle „Anna”. Naukowcy, badając znajdującą się tam kapliczkę, dotarli również do drewnianej belki, która prawdopodobnie pochodzi z wcześniejszego okresu niż XII-wieczna, dębowa rynna odkryta tam wcześniej.
CZYTAJ: Zaskakujące odkrycia w Stołpiu. Trwają badania archeologiczne przy zabytkowej wieży
Jak powinno wyglądać uzasadnienie wyroku sądu, aby było dla wszystkich zrozumiałe? – o tym rozmawiają dziś (21.09) w Lublinie sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i językoznawcy z całej Polski.
CZYTAJ: Jak pisać uzasadnienia wyroków sądowych, by były bardziej zrozumiałe? Konferencja w Lublinie
Nawet o 200 procent więcej mogą zapłacić za wynajem lokali lokatorzy mieszkań komunalnych będących własnością Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej. Podwyżki, które są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, mają obowiązywać od przyszłego roku.
CZYTAJ: Biała Podlaska: kontrowersje wokół podwyżki czynszu dla najemców mieszkań należących do ZGL
Zalegające pod śmietnikami pralki, wanny, lodówki oraz odpady pobudowlane, w szczególności gruz – taki widok można zobaczyć przy wielu altanach śmietnikowych w Puławach. O stosowanie się do zasad postępowania z takimi odpadami apelują zarządcy osiedli. Taki apel ma dziś szczególne znaczenie, bo w Puławach zorganizowano akcję sprzątania świata, w której wzięło udział ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży.
W Lublinie otwarto wystawę przedstawiającą historię 74 Polek wywiezionych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Ekspozycja pokazuje dwa światy: wolności oraz obozowego piekła, gdzie na Polkach przeprowadzano eksperymenty pseudomedyczne.
CZYTAJ: „Dziewczęta w KL Ravensbrück”. Wystawa o tragicznych losach młodych kobiet z Lubelszczyzny
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. pixabay.com