26.09.2021 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

mc af 1855 ml co 2021 09 24 211044

Na zdj. Julia Hartwig w Muzeum Czechowicza w Lublinie, maj 1978 roku, fot. Józef Zięba, zbiory Muzeum Narodowego w Lublinie

Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i Aleksander Wójtowicz, kierownik Muzeum Czechowicza przyniosą do studia publikacje, które ukazały się w Lublinie w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin Julii Hartwig. Porozmawiamy też o związanej z rocznicą wystawie zatytułowanej  „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury”, której otwarcie odbędzie się za kilka dni. „Prezentowana w stulecie urodzin Julii Hartwig wystawa – piszą organizatorzy – przybliża twórczość oraz biografię poetki, wysuwając na pierwszy plan związek z najważniejszymi miejscami, w których przyszło jej żyć i tworzyć. Na tej mapie kluczowe miejsce zajmują Lublin, Paryż, Stany Zjednoczone (zwłaszcza Nowy Jork) oraz Warszawa. To właśnie wokół nich osnuta została narracja kolejnych części ekspozycji, która ma na celu ukazanie, w jaki sposób twórczość artystki zmieniała się wraz z wkroczeniem w inny kontekst kulturowy.”

Przegląd Kolekcje Sztuki Staropolskiej  rozpoczął się w środę Lublinie. To wydarzenie interdyscyplinarne, którego najważniejszym elementem są słuchowiska nagrywane z udziałem publiczności  w Radiu Lublin. Radiowy Teatr w Teatrze zainaugurowały „Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym” w reżyserii Marka Pasiecznego. Wystąpili: Przemysław Gąsiorowicz, Włodzimierz Dyła, Nikodem Sobek. W inauguracji Kolekcji Sztuki Staropolskiej  wziął także udział Piotr Duda, dyrektor Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, pomysłodawca Przeglądu i Grażyna Lutosławska, kuratorka Radiowego Teatru w Teatrze.  

O XIII Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto/Open City opowiedzą Andrei Dureika, kurator tegorocznej edycji i Mirosław Haponiuk z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Bartek Wąsik pianista zespołu Kwadrofonik zaprosi na wtorkowy koncert. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będzie można posłuchać utworów z płyty „Astronomia poety. Baczyński”. To album muzyczny kwartetu Kwadrofonik i piosenkarki Meli Koteluk nagrany do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Płyta otrzymała nagrodę Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Poetycka.

W 291 odcinku słuchowiska Bazarek o starych kaloszach, które były vintage i płaszczu na lata, który był na zimy.

Fot. poniżej: Wydawnictwa przygotowane z okazji stulecia urodzin Julii Hartwig przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, fot. Joanna Zętar

Exit mobile version