Prezydent Andrzej Duda podpisał wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią o kolejne 60 dni. Na ten temat Sejm będzie obradować w czwartek 30 września wieczorem. Radio Lublin sprawdziło, jak wprowadzone od początku września obostrzenia odczuwają przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność na obszarach objętych stanem wyjątkowym.
CZYTAJ: Stan wyjątkowy: przedsiębiorcy czekają na rekompensaty
Katolicki Uniwersytet Lubelski otworzy kierunek lekarski. Porozumienie o współpracy w tym zakresie uczelnia podpisała z 1. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Lublinie.
CZYTAJ: KUL będzie kształcić przyszłych lekarzy. Podpisano porozumienie z lubelskim szpitalem
Już od piątku 1 października komunikacja miejska w Lublinie przechodzi na nowy system biletowy Lubika. Co za tym idzie, pasażerowie będą mogli pobrać na telefony aplikację o tej samej nazwie – Lubika – i zapomnieć o biletach papierowych czy kartach biletu okresowego.
CZYTAJ: „Płacisz tyle, ile jedziesz”. Nowy system komunikacji miejskiej w Lublinie
Mieszkańcy gminy Chełm protestują przeciw planom włączenia do miasta ośmiu okolicznych sołectw. Chodzi o potencjalne tereny inwestycyjne. Wniosek o zmianę granic trafił najpierw do wojewody lubelskiego, a następnie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
CZYTAJ: Protest przeciwko włączeniu okolicznych sołectw w granice Chełma. Będą konsultacje społeczne
Zginęli ratując Żydów podczas II wojny światowej – 30 września zostali upamiętnieni. W Opoce Dużej pod Annopolem odsłonięto tablicę poświęconą Apolonii i Piotrowi Likosom oraz ukrywanej przez nich Żydówce Izie Ler. Wydarzenie zorganizowano w ramach programu „Zawołani po imieniu” realizowanego przez Instytut Pileckiego. W ten sposób upamiętniono już 51 osób w całej Polsce.
CZYTAJ: Zginęli, ratując Żydów. W Opoce Dużej upamiętniono Apolonię i Piotra Likosów
O problemach na granicy polsko-ukraińskiej i zarządzaniu kryzysowym rozmawiano w Tomaszowie Lubelskim. Na międzynarodowej konferencji naukowej przy „okrągłym stole” zasiedli przedstawiciele uczelni, samorządu i służb mundurowych.
CZYTAJ: Tomaszów Lubelski: przy „okrągłym stole” o problemach na granicy
30 września obchodzimy Dzień Archiwisty. Jak twierdzą sami pracownicy Archiwum Państwowego w Lublinie, jest to żmudna, ale bardzo ciekawa praca.
W czwartek 20 września i w piątek 1 października w ramach akcji #sadziMY, wszystkie nadleśnictwa i regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Polsce rozdadzą milion młodych drzewek.
CZYTAJ: Sadzimy! Milion młodych drzewek od Lasów Państwowych
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Twitter / Mariusz Kamiński / archiwum