Laur Konserwatorski przyznany. W tym roku, poza czterema statuetkami dla parafii, dwa specjalne laury zostały przyznane arcybiskupowi Stanisławowi Budzikowi oraz arcybiskupowi Ablowi, ordynariuszowi prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.
– Chcemy nagrodzić tych, którzy chronią naszą historię – mówi Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. – To jest cykliczna impreza organizowana od 2000 roku. To już 22 edycja. Dotychczas mieliśmy 76 laureatów, w tym roku – kolejnych sześciu. Wyróżniamy wzorowych gospodarzy zabytków, takich, którzy poddali w ciągu ostatnich dwóch lat pracom konserwatorskim zabytki, którymi władają.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wręczenie Laurów Konserwatorskich
– Otrzymaliśmy laur za prace w „Infułatce”, w budynku, w którym przez stulecia swoją siedzibę mieli infułaci zamojscy, którzy byli proboszczami parafii katedralnej i dziekanami kolegium kanoników kolegiaty zamojskiej – mówi proboszcz parafii katedralnej w Zamościu ksiądz Robert Strus. – Jest to najprawdopodobniej najstarszy obiekt murowany w Zamościu. Prace trwały prawie dwa lata. Dużo czasu zostało poświęcone na to, żeby zrekonstruować sztukaterię, przepiękne portale. Zostały też odkryte fragmenty fresków, które zostały zakonserwowane.
Trzy pozostałe laury zostały przyznane za prace w kościele pod wezwaniem świętego Piotra Apostoła w Lublinie, w drewnianej cerkwi w miejscowości Horostyta na ziemi chełmskiej oraz w drewnianym kościele w Bukowinie.
Rozdanie tegorocznych laurów odbyło się w nagrodzonej laurem parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem świętego Piotra Apostoła w Lublinie.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. archiwum