Czipsy z pokrzywy i łódź z wikliny. Sztuka na wodzie i łące w EtnoMłynie [ZDJĘCIA]

241691701 260744665773069 7624049482247443034 n 2021 09 11 205218

Instalacje inspirowane kulturą ludową i tradycjami Lubelszczyzny można oglądać w Dorohuczy w gminie Trawniki. Prace powstały w ramach Festiwalu Landart’u i Sztuki Ludowej –  EtnoMłyn. Wśród autorów instalacji są:  Jarosław Koziara, Mirosław Maszlanko i Ryszard Litwiniuk.

– Festiwal ma łączyć kulturę ludową ze sztuką – mówi dyrektor artystyczny wydarzenia Wojciech Januszczyk z Fundacji Krajobrazy, która jest głównym organizatorem wydarzenia. – Część prac znajduje się na wodzie: mamy piękną łódź z wikliny. Część jest na łące. Wśród nich jest bocianie gniazdo. Być może ta praca w przyszłym roku zostanie zasiedlona przez bociany. Mamy też prace w lokalnym drewnie. Z dużego bala sosnowego powstała rzeźba. Ale są też prace laminatowe i ceramiczne.

Festiwalowi towarzyszyła dyskusja poświęcona regionalnym symbolom i ich współczesnym zastosowaniom. Chętni mogli wziąć udział w licznych warsztatach: zaplatania wikliny, tworzenia instrumentów muzycznych czy kulinarnych. – Teraz smażymy czipsy z pokrzywy. Oprócz tego zrobimy zupę z lebiodą i bluszczykiem kurdybankiem – mówi prowadząca warsztaty kulinarne Justyna Pargieła.

Na festiwalowej scenie prezentowały się także Kapela Ludowa i Zespół Śpiewaczy z Trawnik, a także Koło Gospodyń Wiejskich „Kromeczki” z Pełczyna. Na zakończenie odbyło się performance muzyczny kolektywu NoBody. Zespół prezentuje połączenie muzyki elektronicznej z muzyką ludową i sztuką audiowizualną.

Festiwal odbył się niedaleko dawnego młyna w Dorohuczy.

SzyK / opr. ToMa

Fot. Kinga Szymanek

Exit mobile version