Do bialskiego ratusza wpłynęła petycja o ujednolicenie adresów e-mail miejskich radnych

writing 1149962 1920 2021 09 28 174028

Petycja w sprawie ujednolicenia adresów mailowych miejskich radnych wpłynęła do ratusza w Białej Podlaskiej i rady miasta. Autor petycji – bialczanin dr nauk prawnych Andrzej Halicki – nie zgadza się na prywatne adresy mailowe radnych wykorzystywane w ich działalności publicznej.

– Nigdzie nie spotkałem się z taka sytuacją, gdzie kilku radnych – a tak jest w Białej Podlaskiej – ma w rozszerzeniu w adresie mailowym nazwę swojej prywatnej firmy – mówi dr Andrzej Halicki. – Moim zdaniem jest to naruszenie zasady przejrzystości funkcjonowania administracji, zasady zaufania obywatela do samorządu terytorialnego i budzi to wątpliwości pod względem etycznym. Ponieważ biuletyn informacji publicznej, w którym są zawarte ich adresy, jest utrzymywany z pieniędzy publicznych. W związku z tym, ja nie życzę sobie jako podatnik, żebym miał pisać do radnego. 

– Problemu nie zgłaszali ludzie, którzy piszą na moją skrzynkę mailową informacje i prośby – komentuje przewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska, Bogusław Broniewicz z klubu Biała Samorządowa. – Nie spotkałem się z pretensjami, dlaczego to nie jest ujednolicona skrzynka mailowa.  A już na zarzut, że ja w nazwie swojej skrzynki mailowej promuję nazwę swojej firmy, brakuje mi słów, żeby się do tego odnieść – dodaje Bogusław Broniewicz. 

– Chcąc napisać na przykład maila z prośbą o jakąś interwencję do kilku radnych, musimy wpisać ich mail, w którego rozszerzeniu znajduje się nazwa ich prywatnej firmy – tłumaczy dr Andrzej Halicki. – W przypadku pozostałych radnych to są portale ogólnopolskie typu Onet, Wirtualna Polska itd. Jest to sytuacja, która moim zdaniem nie powinna mieć miejsca. W zdecydowanej większości polscy radni w miastach mają maile identyfikujące ich z podmiotem, czyli np. z radą w nazwie maila albo miastem, czyli np. jankowalski@lublin.eu.

– Popieram każdą obywatelską inicjatywę, ale dochodzimy chyba do jakichś absurdów – mówi Bogusław Broniewicz. – Ja nie znam przepisów prawa, które nakazywałyby radnym albo urzędowi ujednolicać adresy mailowe. Autor tej petycji zapomniał, że każdy z radnych nie jest zatrudniony w instytucji, która nazywa się Rada Miasta bądź Urząd Miasta. My nadal prowadzimy swoją aktywność zawodową, tam, gdzie prowadziliśmy ją do momentu wyboru. Podając swoje adresy mailowe do kontaktu – szczególnie do Urzędu Miasta – urzędnikom, ale również i mieszkańcom, wyrażaliśmy zgodę na to, że nasze prywatne adresy mailowe mogą być wykorzystane do korespondencji służbowej.

– Akurat ta petycja skierowana do Rady Miasta jest jak najbardziej zasadna – stwierdza przewodniczący klubu Zjednoczonej Prawicy, radny Dariusz Litwiniuk. – W mojej ocenie wynika to z takiej sytuacji, że do konkretnej jednostki samorządu terytorialnego powinien być przypisany rzeczowy adres mailowy, czyli utożsamiany z daną instytucją. Jest to adres łatwy do zapamiętania, wiemy, do kogo on należy i wydaje mi się, że mieszkańcy będą mieli ułatwiony kontakt z radnymi.

– To jest kwestia nie tylko przejrzystości funkcjonowania samorządu, posługiwania się prywatnymi mailami do działalności publicznej, ale i promocji miasta. Bo mimo wszystko, jeżeli obywatel wpisuje w mailu nazwę prywatnej firmy czy też jakiegoś portalu ogólnopolskiego, nie działa to korzystnie dla miasta, tak jakby działało, gdyby wpisał np. bialapodlaska.pl – zaznacza dr Andrzej Halicki.

– W odniesieniu do petycji o ujednoliceniu adresu email radnych, przede wszystkim skierujemy zapytanie do państwa radnych, czy sobie tego życzą – mówi rzecznik Urzędu Miasta Biała Podlaska, Gabriela Kuc-Stefaniuk. – Pan prezydent pochyla się nad każdą petycją. W pierwszej kolejności odpowiedź na tę petycję zapewne otrzyma jej autor.

Na rozpatrzenie petycji władze miasta mają zgodnie z ustawą trzy miesiące.

MaT / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version