Dobry start na rynek pracy. Szkolnictwo zawodowe niezwykle potrzebne [ZDJĘCIA]

swidnik 2021 09 06 213029

W Świdniku odbyła się Wojewódzka Inauguracja Kształcenia Zawodowego w roku szkolnym 2021/2022. W jej trakcie zaprezentowano placówkę, a także podpisano list intencyjny z PZL-Świdnik w sprawie staży absolwenckich. 

– Kształcenie zawodowe jest coraz bardziej popularne, ale i wymagające – mówi dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku, Anna Goral. – W całej szkole mamy około 360 uczniów. W tym roku kierunki, które cieszyły się największą popularnością, to: technik mechanik, technik informatyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Nauka w technikum jest bardzo wymagająca. Uczeń podobnie jak ten z liceum przygotowuje się do matury, a oprócz tego musi przygotować się zawodowo, aby zdobyć tytuł technika. Obowiązkowo musimy odbywać też szkolenia u pracodawców.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wojewódzka Inauguracja Kształcenia Zawodowego

– Za nami czas, kiedy kształcenie zawodowe było uznawane za to gorsze, zupełnie bezpodstawnie i niewłaściwie – mówi lubelskiej kurator oświaty, Teresa Misiuk. – Jesteśmy na etapie wdrażania zmian w systemie polskiej oświaty, które pokazują, że kształcenie zawodowe jest niezwykle potrzebne. Szkoły branżowe I i II stopnia, jak i technika to są placówki, w których warto się uczyć, bowiem dają młodemu człowiekowi możliwość bardzo dobrego startu i zafunkcjonowania na rynku pracy.

– Chyba od 3-4 lat współpracuje z tą placówką – mówi prezes fundacji CIS, Krzysztof Wilkołaski. – Ta współpraca ma dla mnie bardzo duże znaczenie, dlatego że mam możliwość obróbki wstępnej kandydatów na grafików komputerowych. Zawsze rekrutujemy poprzez staż, poprzez współprace z uczniami. Nie tyle odsiewamy, co wybieramy diamenty. I w zasadzie uczą się u nas zawodu, widzą, że jest różnica między praktyką a tym, czego się teoretycznie wymaga.

– Po szkole zawodowej mamy od razu zawód – mówią uczniowie. – Mamy dużo możliwości. U nas w szkole jest dużo kursów na przykład spawalnictwa czy na wózki widłowe. Uważam, że technikum jest dużo lepszym wyborem ponieważ mamy od razu zawód. Jest to na pewno wyższy poziom, bo są i przedmioty ogólne, i zawodowe. Kształcę się w kierunku technik mechanik lotniczy. Lotnictwo tak naprawdę było ze mną od początku, od dzieciństwa, więc naturalne dla mnie było wybranie tej szkoły. Leci już trzeci rok i ani trochę nie żałuje.

– Szkoły zawodowe bardzo się zmieniły. Zmieniły się na plus. Dotyczy to wyposażenia, pomocy dydaktycznych, pracowni, warsztatów. Zmieniły się staraniem organów prowadzących, w czym też bardzo pomogły środki unijne – dodaje Teresa Misiuk.

– Postęp techniczny powoduje, że stale musimy się kształcić. I to zarówno uczniowie, jak i nauczyciele – mówi kierownik Centrum Kształcenia Zawodowego przy Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku, Witold Reszka. – Weszliśmy w fazę kształcenia się przez całe życie. Moje warsztaty posiadają nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie. I ona, idąc do zakładu, pracuje na dokładnie takich samych maszynach, może nowocześniejszych, ale system operacyjny jest dokładnie taki sam. 

Jak podaje Kuratorium Oświaty w Lublinie naszym regionie jest 165 szkół branżowych oraz 144 technika. W maju tego roku we wszystkich tych placówkach kształciło się ponad 47 tysięcy uczniów. W tym samym czasie do liceów uczęszczało 43 tysiące uczniów.

MaTo / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version