Dożynki w Lubyczy Królewskiej: wybrano najpiękniejsze wieńce

dsc07951 2021 09 12 202043

W Lubyczy Królewskiej odbyły się dożynki wojewódzkie. Podczas wydarzenia poznaliśmy najpiękniejsze wieńce województwa lubelskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Dożynki wojewódzkie: najpiękniejsze wieńce województwa lubelskiego

– Komisja powołana do oceny wieńców tradycyjnych i nowoczesnych nagrodziła 6 spośród 90 zgłoszonych do konkursu – mówi członek zarządu woj. lubelskiego Zdzisław Szwed. – Pierwsze miejsce zajął wieniec z miejscowości Rozwadówka, drugie – wieniec z miejscowości Zezulin, a trzecie – wieniec z miejscowości Gęsia Wólka. Jeśli chodzi o wieniec współczesny – pierwsze miejsce: Marynin, drugie: Jabłoń, trzecie: Zagrody.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Dożynki wojewódzkie w Lubyczy Królewskiej

Komisja doceniła także 25 wieńców przyznając im wyróżnienia. Pula nagród w konkursie wyniosła 25 tysięcy 500 zł.

CZYTAJ: Dożynki w Lubyczy Królewskiej. Rolnicy dziękują za plony

– 10 osób pracowało nad wieńcem współczesnym przedstawiającym ponad dwumetrową postać papieża Jana Pawła II – mówi przewodnicząca KGW z Marynina (gmina Konopnica, powiat lubelski) Ewa Czempińska. – Wykonywałyśmy ją przez dwa miesiące. Praktycznie codziennie, od 18.00 do 22.00. Postać przedstawia Jana Pawła II. Zdobienia szaty są wykonane na podstawie autentycznych zdjęć Jana Pawła II.

CZYTAJ: Jacek Sasin w Lubyczy Królewskiej: Robimy wszystko, żeby życie na polskiej wsi było lepsze

W uroczystościach dożynkowych w Lubyczy Królewskiej wziął udział także wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

– To był na pewno trudny rok dla rolników – mówił wiceminister Romanowski. – Oczywiście jeżeli chodzi o owoce miękkie, to ceny były bardzo dobre w tym roku. Jeżeli chodzi o plony buraków, co jest ważne tutaj, na tych terenach, było trochę gorzej. Pogoda też nas w tym roku nie oszczędzała, ale myślę, że to, co jest najważniejsze dla rolników, to stabilność: żeby te ceny były na tyle stabilne, żeby można było planować przyszłość nie z miesiąca na miesiąc, ale w dłuższej perspektywie. To jest bardzo ważne dla polityki rządu.

Wiceminister dodał, że jest to również „wyzwanie, żeby polscy rolnicy mieli poczucie, że państwo polskie stoi po ich stronie tak samo jak rolnicy stoją po stronie Polski”.

AP/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Piela

Exit mobile version