Film „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta został laureatem Złotych Lwów podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Film, oparty na życiorysie Daniela Rycharskiego, opowiada o artyście wizualnym wychowanym na wsi i zaangażowanym w działalność Kościoła katolickiego. Główną rolę zagrał Dawid Ogrodnik. W pozostałych zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę, Jacka Poniedziałka i Jowitę Budnik. Autorami scenariusza są: Łukasz Ronduda, Michał Oleszczyk i Katarzyna Sarnowska. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Gutt, a za muzykę – Marcin Lenarczyk.
Srebrnymi Lwami został doceniony film „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego. Głównym producentem filmu jest lubelskie studio Aurum Film, znane z takich obrazów jak „Carte blanche” i „Ostatnia rodzina” czy „Boże Ciało”.
„Żeby nie było śladów” to oparta na reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem opowieść o maturzyście Grzegorzu Przemyku, który 12 maja 1983 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO na pl. Zamkowym w Warszawie i bestialsko pobity w komisariacie. Śmierć Grzegorza Przemyka była jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL. Obraz jest polskim kandydatem do Oscara. Jego światowa premiera odbyła się w konkursie głównym 78. festiwalu w Wenecji.
Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrała Agnieszka Holland.
Podczas festiwalu Łukasz Grzegorzek otrzymał nagrodę za reżyserię „Mojego wspaniałego życia”. W kategorii scenariusz zwyciężył Marcin Ciastoń („Hiacynt”). Statuetkę za muzykę otrzymała Teoniki Rożynek za „Prime Time”. Za zdjęcia uhonorowano Łukasza Gutta za „Wszystkie nasze strachy”.
Maria Dębska („Bo we mnie jest seks”) i Jacek Beler („Inni ludzie”) otrzymali statuetki za najlepsze główne role. Za role drugoplanowe zostali nagrodzeni: Sławomira Łozińska („Lokatorka”) i Andrzej Kłak („Prime Time”).
Nagrodę za charakteryzację przyznano Darii Siejak za „Hiacynt”, a statuetkę za dźwięk – Zofii Moruś, Mateuszowi Adamczykowi i Sebastianowi Witkowskiemu za „Mosquito State”. Za scenografię doceniono Pawła Jarzębskiego („Żeby nie było śladów”), a za montaż – Magdalenę Chowańską („Inni ludzie”). W kategorii kostiumy bezkonkurencyjna okazała się Marta Ostrowicz („Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”).
Jury doceniło za najlepszy debiut reżyserski Aleksandrę Terpińską za „Innych ludzi”. W kategorii najlepszy debiut aktorski zwyciężył Michał Sikorski za rolę w „Sonacie”.
Nagrodę publiczności odebrał Bartosz Blaschke za „Sonatę”.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. AP/Adam Warżawa