IPN: Konferencja naukowa na temat emigracyjnej twórczości literackiej

screenshot 2021 09 23 panel 1 inicjatywy wydawnictw emigracyjnych adresowane do kraju youtube1 2021 09 23 114809

Emigracyjna twórczość literacka jest tematem konferencji w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Obrady podzielono na cztery panele poświęcone między innymi recepcji literatury emigracyjnej w Polsce, a także relacji między literaturą emigracyjną a drugim obiegiem wydawniczym.

– Wpływ literatury emigracyjnej na postawy Polaków w kraju przed 1989 rokiem jest trudno uchwytny – mówi Małgorzata Choma-Jusińska z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. –  Ale np. we wspomnieniach, relacjach z tamtego okresu jest wiele śladów o tym, że literatura emigracyjna mobilizowała do działania, do zaangażowania opozycyjnego, wskazywała programy działalności. Należy też zwrócić uwagę, że ten wpływ literatury emigracyjnej nie może być wyabstrahowany od innych czynników, również z kategorii wolnego słowa. W Polsce przecież od lat 70-tych istniał niezależny obieg wydawniczy – dodaje Małgorzata Choma-Jusińska.

Konferencja „Książki ponad granicami żelaznej kurtyny. Napływ do kraju i recepcja polskiej literatury emigracyjnej przed 1989 rokiem” transmitowana jest na facebooku i YouTube lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. 

MaK / opr. PrzeG

Fot. Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie FB

Exit mobile version