Z okazji zbliżającej się uroczystej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego przypominamy jego postać, życie i dzieło. Jednym z najważniejszych jego dzieł były Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego napisane w Komańczy przez prymasa, internowanego wówczas przez komunistyczne władze.
Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały złożone Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski 26 sierpnia 1956 roku, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
W modlitwie w formie ślubów uroczyście oddawano się opiece Matki Bożej i przyrzekano bronić wiary.
Śluby, zawierające program duchowej, moralnej i społecznej odnowy narodu, napisał 16 maja tego samego roku w Komańczy prymas Stefan Wyszyński, internowany przez komunistyczne władze. Tekst przyrzeczenia nawiązywał do ślubów Jana Kazimierza, złożonych w katedrze lwowskiej w 1656 roku, kiedy to monarcha zawierzył swoje królestwo Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Autorem tekstu ślubów lwowskich był Święty Andrzej Bobola.
65 lat temu ponad milion wiernych, zgromadzonych na wałach jasnogórskich, powtarzało za biskupem Michałem Klepaczem, tymczasowym przewodniczącym Episkopatu, rotę ślubowania. O osobie uwięzionego prymasa przypominał ustawiony przed ołtarzem pusty fotel, na którym leżała wiązanka biało-czerwonych kwiatów.
Śluby Jasnogórskie były nie tylko publicznym wyznaniem wiary przez Polaków i czytelnym znakiem poparcia dla Kościoła i więzionego Prymasa Tysiąclecia, ale także zdecydowanym sprzeciwem wobec dyktatury rządzących krajem komunistów.
Padły wówczas historyczne słowa: „Królowo Polski – przyrzekamy! (…) Odnawiamy dziś śluby Przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową Narodu polskiego uznajemy”.
Kardynał Wyszyński składał śluby w Komańczy w łączności z Jasną Górą, w obecności swojej współpracownicy Marii Okońskiej, późniejszej założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego: – Ojciec prymas na prośbę paulinów odprawiał wszystko według programu jasnogórskiego na dziesięć minut przed Jasną Górą. Wziął mnie do swego pokoju i stojąc przed wielkim obrazem Matki Bożej Częstochowskiej składaliśmy razem śluby. Prymas robił to uroczyście, wzruszonym głosem, a ja prawie płakałam ze wzruszenia. Ojciec składał je jako prymas, ja jako lud Boży, bo byłam wtedy z niego tam jedyna – opowiada Maria Okońska.
Przygotowania do złożenia Ślubów Jasnogórskich trwały kilka miesięcy. W maju 1956 roku Maria Okońska przywiozła ich tekst na Jasną Górę. Wtajemniczone w sprawę siostry klauzurowe przepisywały go na maszynach w setkach egzemplarzy. Rankiem 26 sierpnia teksty rozdano pielgrzymom, wyjątkowo licznie zgromadzonym na corocznej uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
O doniosłym znaczeniu Ślubów Jasnogórskich mówił zaprzyjaźniony z prymasem Wyszyńskim – ksiądz Zdzisław Peszkowski , podczas wojny ocalały z Katynia, więzień sowieckich obozów: – W tym samym czasie kardynał Wyszyński był w więzieniu, uwięziony podobnie jak wielu biskupów. Ogromnie dużo ludzi, związanych z Kościołem, było prześladowanych. I to prześladowanie było chamskie, brutalne, bolszewickie. I wtedy milion ludzi wstało i przyjęło Śluby Jasnogórskie. Stało się to punktem wyjścia odnowy naszego narodu.
W rozmowie z Polskim Radiem w 2006 roku ksiądz Jan Sikorski nazwał Śluby Jasnogórskie „przełomem”. Były naczelny kapelan więziennictwa i honorowy kapelan NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze podkreślił, że prymas Stefan Wyszyński miał wizję, ku czemu ma zmierzać Kościół i naród: – Po latach bardzo wyraźnie widać, że wszystko to układało się bardzo wyraźnie w mozaikę, która miała swój plan. Byliśmy w ogromnym zagrożeniu komunistycznym. Nikt nie wiedział, co nastąpi dalej. A prymas jak prorok tę przyszłość przewidział. Postawił na te najważniejsze, najwyższe wartości; na wartości moralne narodu i odnowienie tego, czym ma być Kościół dla narodu.
CZYTAJ: Był duchowym i moralnym przywódcą narodu. W niedzielę beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia
Dziesięć lat po Ślubach, 3 maja 1966 roku, już pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały uzupełnione o” Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi”.
W 50. rocznicę złożenia Ślubów Jasnogórskich, 26 sierpnia 2006 roku, w Częstochowie zebrało się ponad 200 tysięcy wiernych, a tekst roty odczytał prymas Polski Józef Glemp.
Uroczysta msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w niedzielę 11 września w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zostanie też wtedy beatyfikowana matka Elżbieta Róża Czacka.
Transmisja uroczystości na stronie Radia Lublin oraz na facebookowym profilu rozgłośni rozpocznie się w niedzielę o 12.00.
AS / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum