Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego – wielkie dzieło kardynała Wyszyńskiego

wyszynski 4 2021 09 10 174550

Z okazji zbliżającej się uroczystej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego przypominamy jego postać, życie i dzieło. Jednym z najważniejszych jego dzieł były Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego napisane w Komańczy przez prymasa, internowanego wówczas przez komunistyczne władze.

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały złożone Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski 26 sierpnia 1956 roku, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

W modlitwie w formie ślubów uroczyście oddawano się opiece Matki Bożej i przyrzekano bronić wiary.

Śluby, zawierające program duchowej, moralnej i społecznej odnowy narodu, napisał 16 maja tego samego roku w Komańczy prymas Stefan Wyszyński, internowany przez komunistyczne władze. Tekst przyrzeczenia nawiązywał do ślubów Jana Kazimierza, złożonych w katedrze lwowskiej w 1656 roku, kiedy to monarcha zawierzył swoje królestwo Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Autorem tekstu ślubów lwowskich był Święty Andrzej Bobola.

CZYTAJ: Ks. prof. Zygmunt Zieliński: Duszpasterstwo kardynała Stefana Wyszyńskiego sięgało daleko poza Polskę

65 lat temu ponad milion wiernych, zgromadzonych na wałach jasnogórskich, powtarzało za biskupem Michałem Klepaczem, tymczasowym przewodniczącym Episkopatu, rotę ślubowania. O osobie uwięzionego prymasa przypominał ustawiony przed ołtarzem pusty fotel, na którym leżała wiązanka biało-czerwonych kwiatów.

Śluby Jasnogórskie były nie tylko publicznym wyznaniem wiary przez Polaków i czytelnym znakiem poparcia dla Kościoła i więzionego Prymasa Tysiąclecia, ale także zdecydowanym sprzeciwem wobec dyktatury rządzących krajem komunistów.

Padły wówczas historyczne słowa: „Królowo Polski – przyrzekamy! (…) Odnawiamy dziś śluby Przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową Narodu polskiego uznajemy”.

CZYTAJ: Transmisja mszy beatyfikacyjnej kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej w Polskim Radiu Lublin

Kardynał Wyszyński składał śluby w Komańczy w łączności z Jasną Górą, w obecności swojej współpracownicy Marii Okońskiej, późniejszej założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego: – Ojciec prymas na prośbę paulinów odprawiał wszystko według programu jasnogórskiego na dziesięć minut przed Jasną Górą. Wziął mnie do swego pokoju i stojąc przed wielkim obrazem Matki Bożej Częstochowskiej składaliśmy razem śluby. Prymas robił to uroczyście, wzruszonym głosem, a ja prawie płakałam ze wzruszenia. Ojciec składał je jako prymas, ja jako lud Boży, bo byłam wtedy z niego tam jedyna  – opowiada Maria Okońska.

CZYTAJ: Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej już w najbliższą niedzielę

Przygotowania do złożenia Ślubów Jasnogórskich trwały kilka miesięcy. W maju 1956 roku Maria Okońska przywiozła ich tekst na Jasną Górę. Wtajemniczone w sprawę siostry klauzurowe przepisywały go na maszynach w setkach egzemplarzy. Rankiem 26 sierpnia teksty rozdano pielgrzymom, wyjątkowo licznie zgromadzonym na corocznej uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

O doniosłym znaczeniu Ślubów Jasnogórskich mówił zaprzyjaźniony z prymasem Wyszyńskim – ksiądz Zdzisław Peszkowski , podczas wojny ocalały z Katynia, więzień sowieckich obozów: – W tym samym czasie kardynał Wyszyński był w więzieniu, uwięziony podobnie jak wielu biskupów. Ogromnie dużo ludzi, związanych z Kościołem, było prześladowanych. I to prześladowanie było chamskie, brutalne, bolszewickie. I wtedy milion ludzi wstało i przyjęło Śluby Jasnogórskie. Stało się to punktem wyjścia odnowy naszego narodu.

CZYTAJ: Kolegium Rektorskie KUL: Życiorys i nauczanie kardynała Wyszyńskiego mogą być inspiracją dla młodych ludzi

W rozmowie z Polskim Radiem w 2006 roku ksiądz Jan Sikorski nazwał Śluby Jasnogórskie „przełomem”. Były naczelny kapelan więziennictwa i honorowy kapelan NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze podkreślił, że prymas Stefan Wyszyński miał wizję, ku czemu ma zmierzać Kościół i naród: – Po latach bardzo wyraźnie widać, że wszystko to układało się bardzo wyraźnie w mozaikę, która miała swój plan. Byliśmy w ogromnym zagrożeniu komunistycznym. Nikt nie wiedział, co nastąpi dalej. A prymas jak prorok tę przyszłość przewidział. Postawił na te najważniejsze, najwyższe wartości; na wartości moralne narodu i odnowienie tego, czym ma być Kościół dla narodu.

CZYTAJ: Był duchowym i moralnym przywódcą narodu. W niedzielę beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia

Dziesięć lat po Ślubach, 3 maja 1966 roku, już pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały uzupełnione o” Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi”.

W 50. rocznicę złożenia Ślubów Jasnogórskich, 26 sierpnia 2006 roku, w Częstochowie zebrało się ponad 200 tysięcy wiernych, a tekst roty odczytał prymas Polski Józef Glemp.

Uroczysta msza beatyfikacyjna  kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w niedzielę 11 września w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zostanie też wtedy beatyfikowana matka Elżbieta Róża Czacka.

Transmisja uroczystości na stronie Radia Lublin oraz na facebookowym profilu rozgłośni rozpocznie się w niedzielę o 12.00.

AS / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version