„To ludzie, którzy w trudnych czasach walczyli i ryzykowali wszystko”. Józefów upamiętnił bohaterów walczących o wolną Polskę

dsc 1784 2021 09 26 152055

W dawnej osadzie Fryszarka koło Józefowa w powiecie biłgorajskim odsłonięto dziś (26.09) pomnik poświęcony żołnierzom AK, Delegatury Sił Zbrojnych oraz tzw. II Konspiracji. Blisko 500 osób upamiętniono pamiątkowym obeliskiem oraz tablicami, na których bohaterowie walk o wolną Polskę wymienieni są z imienia i nazwiska.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Odsłonięcie pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

– Miejsce, w którym usytuowany jest pomnik, znajduje się w bliskiej odległości od walk związanych z bitwą pod Osuchami, to serce Puszczy Solskiej – mówi Roman Dziura, burmistrz Józefowa i współorganizator wydarzenia. – Puszcza Solska była dla oddziałów partyzanckich drugim domem. Funkcjonował tu nie tylko oddział partyzancki Konrada „Wira” Bartoszewskiego, ale również oddział z okręgu Zamość, oddział „Miszki Tatara”. Były planowane akcje związane z likwidacją posterunków żandarmerii, policji ukraińskiej, policji granatowej. Tutaj też było sporo akcji związanych z dezorganizacją jednostek administracyjno-gospodarczych okupanta.

W uroczystościach uczestniczył między innymi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz wojewoda lubelski Lech Sprawka.

– Z jednej strony reprezentuję rząd Rzeczpospolitej Polskiej, z drugiej moja obecność ma charakter osobisty – mówi w rozmowie z Radiem Lublin minister Mariusz Kamiński. – Dziadek mojej żony był żołnierzem Konrada Bartoszewskiego „Wira”. Brał udział w walkach na terenie Ziemi Józefowskiej, w czasie okupacji niemieckiej brał udział w brawurowej akcji odbicia kapitana „Wira” z rąk niemieckich, bo był on aresztowany. Mamy tu związki rodzinne. Moja żona i cała jej rodzina żyje tą tradycją. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy ludzi, którzy w trudnych czasach walczyli i ryzykowali wszystko.

Podczas uroczystości minister Kamiński wręczył pośmiertnie awans na stopień kapitana dla Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir”.

W lasach Puszczy Solskiej i na Zamojszczyźnie szczególnie mocno działał ruch oporu przeciw niemieckiemu okupantowi. Wywołane przez partyzantów powstanie zamojskie wstrzymało niemieckie akcje wysiedleńcze. W Osuchach w gminie Łukowa odbyła się z kolei największa bitwa partyzancka okupowanej Polski.

Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza w intencji Ojczyzny oraz Apel Poległych. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem złożono kwiaty.

TsF / PAP / opr. WM

Fot. TsF

Exit mobile version