Kolejne Skarby Kultury Przestrzeni czekają na odkrycie. Trzecia edycja lubelskiego konkursu

ogrody 150921 011 2021 09 15 200205

Ciekawe i inspirujące miejsce, przestrzenie i obiekty mogą wskazać mieszkańcy Lublina. To trzecia edycja konkursu Skarby Kultury Przestrzeni.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa dotycząca konkursu Skarby Kultury Przestrzeni 2021

Zgłoszenie należy nadsyłać w czterech kategoriach: miejsce, obiekt, działanie i widok. Motywem wiodącym tegorocznej edycji konkursu są pnącza w krajobrazie Lublina.

– Jeden z takich zielonych skarbów rośnie w centrum Lublina – mówi Jan Kamiński z Fundacji Krajobrazy. – Jesteśmy na podwórku przy ul. Staszica. Właśnie tutaj od kilku dobrych lat pięknie rozrasta się pnącze, które zasłania część starego muru kamienicy, jak również porasta sąsiednie elementy gospodarcze i właściwie jest tutaj głównym elementem zieleni tej przestrzeni.

– Pod pojęciem Skarbu Kultury Przestrzeni kryje się coś co mnie, czy kogoś innego zachwyca w naszym otoczeniu – mówi pomysłodawca konkursu Marcin Skrzypek z Forum Kultury Przestrzeni. – To może być po prostu coś, koło czego codziennie przechodzimy, co zwraca naszą uwagę, co być może też świadomie lubimy, a nie mamy komu o tym powiedzieć, nie mamy z kim się tym podzielić. Miałem takie doświadczenie – i stąd się zresztą wzięły te Skarby – że miałem kilka takich ciekawych miejsc, które w pewnym momencie albo stale, przez cały rok mnie zachwycały, na przykład taka brama z bzu przy skwerze Lecha Kaczyńskiego. Na pierwszy rzut oka, kiedy to nie kwitnie, może tego nie widać, ale są to takie dwa krzaki układające się w przejście.

– Poprzez Skarby Kultury Przestrzeni chcemy zaprosić mieszkańców do tego, żeby znajdywali w przestrzeni miasta rozwiązania, które są dobre pod różnymi względami: estetycznym, funkcjonalnym; są jakimś ciekawym, niestandardowym, a może wyjątkowym – nawet w skali świata – rozwiązaniem, które ktoś gdzieś zastosował. Zwracamy uwagę na wszystko, co znajduje się w przestrzeni publicznej: ciekawe ławki, miejsca zaaranżowane samodzielnie przez mieszkańców, interesujące widoki, charakterystyczne drzewa czy rośliny.

– Musiałabym chyba myśleć cały dzień, ale może to drzewo na placu Litewskim albo na Starym Mieście – mówi jedna z mieszkanek Lublina. – Bardzo lubię przychodzić pod drzewa pod pomnikiem Unii Litewskiej, bo to historia – mówi inny mieszkaniec. – Kasztan na moim podwórku to jest coś fantastycznego. On rośnie i rośnie, i to jest już w tej chwili zabytkowe drzewo. Ważne dla mnie, ponieważ żyję z nim już tyle lat, że byłaby to dla mnie katastrofa, gdyby on stamtąd musiał z jakichś powodów zniknąć – dodaje kolejna mieszkanka.

– Każdy z nas ma tego typu przeżycia wzrokowe – podkreśla Marcin Skrzypek: – Mogą to być przeżycia zapachowe, kiedy uderza nas woń kwitnących drzew czy kwiatów. Mogą to tez być przeżycia słuchowe, kiedy gdzieś śpiewa słowik i lubimy na przykład wracać nocą którędyś, bo on tam śpiewa. Skarby powstały po to, żeby dać możliwość ujawnienia tych wszystkich znalezisk, bo można sobie wyobrazić, że mieszkańcy są takimi chodzącymi czujnikami przyjemnych, pozytywnych doświadczeń.

Skarby Kultury Przestrzeni można zgłaszać do 15 października. Należy wysłać zdjęcie oraz opis. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej skarby.ulublin.eu.

MaK/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version