W sobotę 25 września w Lublinie rozpocznie się III Synod Archidiecezji Lubelskiej. Poprzednie takie wydarzenie miało miejsce 35 lat temu. Uczestnicy Synodu będą rozmawiać między innymi o tym, jak przyciągnąć młodych do Kościoła, o roli Kapłana w kościele czy na temat życia konsekrowanego.
– Hasłem przewodnim Synodu są słowa Jana Pawła II „Kościół jako dom i szkoła komunii”. – Komunii, czyli takiej wspólnoty, która opiera się na wartościach duchowych, wspólnoty miłości, wiary, która jest za siebie odpowiedzialna – mówi metropolita lubelski i przewodniczący komisji głównej Synodu, arcybiskup Stanisław Budzik. – Chodzi o to, by uczestnicy, tworząc wspólnotę u siebie, czyli dom komunii, byli także szkołą dla innych, czyli uczyli ich, jak mają się gromadzić, podejmować wspólne działania, jak mają budować jedną ludzką rodzinę. Papież ciągle podkreśla, że wszyscy ludzie są dziećmi jednego Ojca w niebie i musimy na tej ziemi, na której żyjemy, budować wspólnotę – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Briefing prasowy metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika na temat otwarcia III Synodu Archidiecezji Lubelskiej
– Oprócz komisji głównej, która koordynuje całość prac, mamy również komisje synodalne – informuje sekretarz III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, ksiądz Adam Jaszcz. – Są to zespoły ekspertów, których głównym zadaniem jest przygotowanie projektu dokumentu synodalnego. Jest to tekst roboczy, który zostanie poddany pod głosowanie. Takich komisji powołaliśmy 12. Ich nazwy dużo nam powiedzą o tym, czym synod się zajmuje: „powołanie świeckich w Kościele”, „duchowość i posługa kapłana”, „życie konsekrowane”, „liturgia – kult Ojca w duchu i prawdzie”, „katechizacja i ewangelizacja”, „młodzież przyszłością Kościoła”, „rodzina kościołem domowym”, „świadectwo miłosierdzia, ekumenizm i dialog międzyreligijny”, „misje odnawiają Kościół”, „Kościół w dialogu z kulturą”, „odpowiedzialność za dobra materialne” – dodaje.
– Myślę, że bardzo potrzebne jest uruchomienie ludzi świeckich. Trzeba im uświadomić, że powinni wziąć odpowiedzialność za Kościół, nie tylko poprzez rady parafialne, ale różne wspólnoty. Mamy ich już bardzo dużo. Każda nasza wizytacja to spotkanie z różnymi wspólnotami. Oby ich było jak najwięcej, a parafia stawała się taką wspólnotą wspólnot. Oczywiście temat nadużyć seksualnych przez księży i pomocy ofiarom będzie poruszany. Mieliśmy tu niedawno szkolenie wszystkich kapłanów. Co roku spotykają się oni na tak zwanych „Duszpasterskich wykładach akademickich”. W tym roku to spotkanie było poświęcone tylko temu tematowi. Mieliśmy najlepszych specjalistów z Polski. Wszyscy też podpisaliśmy deklarację, którą muszą podpisać wszyscy ludzie zatrudnieni w Kościele. Ten temat będzie się przewijał we wszystkich komisjach – tłumaczy arcybiskup Stanisław Budzik.
– Pierwsze posiedzenie planujemy na 13 listopada – mówi zastępca przewodniczącego komisji głównej synodu, biskup Adam Bab. – Dokumenty będą dotyczyć życia i posługi kapłanów oraz relacji Kościoła do świata mediów, kultury, sztuki. Ważną rzeczą jest, żebyśmy dobrze rozumieli system pracy synodalnej. Delegaci będą przygotowywać dokumenty i obradować nad ich treścią, natomiast odpowiedzialność modlitewna, formacyjna, dotyczy nas wszystkich. Dyskusja będzie przebiegać w Auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Przy takim stanie pandemii, jaki mamy dzisiaj, to spotkanie będzie możliwe. Ale jak będzie za miesiąc, tego nie wiemy – dodaje bp. Bab.
– Biskup, który zarządza diecezją, nie może robić tego sam. Potrzebuje mieć wokół siebie ludzi, wspólnoty, które będą go w tym zarządzaniu wspierali. Właśnie w taki sposób jest pomyślany synod diecezjalny, który ma bardzo długą tradycję. Sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Synod jest czymś w rodzaju senatu dla biskupa. Jest to gremium doradców, ludzi, którzy też oddolnie wyrażą swoją opinię, powiedzą to, co myślą, na podstawie swojej wiedzy, życiowego doświadczenia. Jeżeli dokonamy dobrej diagnozy, to znajdziemy sposoby, aby zaradzić potrzebom współczesności. Problemów w Kościele, jak wiemy, nie brakuje, również na poziomie diecezji – stwierdza ksiądz Adam Jaszcz.
W synodzie ma uczestniczyć 213 osób z całej Archidiecezji Lubelskiej. Otwarcie Synodu rozpocznie się uroczystą mszą świętą w archikatedrze lubelskiej w sobotę 25 września o godzinie 11.00. Synod ma potrwać do 2023 roku.
MaTo / opr. LysA
Fot. Iwona Burdzanowska