Czołowi przedstawiciele branży turystycznej rozmawiali w Chełmie o przyszłości usług oraz wykluczeniu w turystyce. W ten sposób uczczono Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki.
– Lublin, Zamość, Nałęczów czy Roztocze są już doskonale znanymi punktami na mapie turystycznej województwa lubelskiego. Czas, żeby pokazać trochę inne miejsca z równie bogatą historią, wielokulturowością i ciekawymi atrakcjami. Dlatego jesteśmy dziś w Chełmie – podkreśla wiceminister turystyki Andrzej Gut-Mostowy. – Wykluczenie w turystyce dotyczy między innymi sfery materialnej. Są rodziny, którym nie jest dane korzystać z rekreacji i wypoczynku. Bon turystyczny był na pewno ważnym elementem, który dał możliwość rodzinom, zwłaszcza wielodzietnym, skorzystania z możliwości wypoczynku i rekreacji w Polsce. Kwestia wypoczynku osób senioralnych i osób z niepełnosprawnością jest również istotnym elementem naszej debaty.
– Od 17 miesięcy jesteśmy w zagrożeniu covidowym. Niestety turystyka to branża, która ucierpiała chyba najbardziej – mówi Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. – Zmieniła się specyfika konkurencji, dlatego że wszyscy zaczęliśmy stawiać na turystykę lokalną, żeby dbać o swojego obywatela i żeby pieniądze nie wyjeżdżały. Wiadomo, że coraz trudniej jest o pieniądze eksportowe. Dlatego powstają takie programy jak Polski Bon Turystyczny, czy uruchomiona niedawno, 13 września, Szkoła Turystyczna. Mam tu na myśli mobilne centrum edukacji, które jeździ po całej Polsce i promuje turystykę krajową wśród najmłodszych. To oczywiście program długofalowy. Mamy również przygotowane narzędzia dla nauczycieli po to, żeby znowu wzbudzić wycieczki szkolne, których kiedyś było dużo, a teraz jest coraz mniej.
– W tej chwili jesteśmy na pierwszy etapie restartu. Uczymy się pracować w nowej rzeczywistości. Ruszamy z nowym trendem turystyki – zaznacza Sebastian Nasiłowski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i właściciel biura podróży Tourist Polska. – Turystyka jest i dalej będzie się rozwijać. Branża jest na tyle elastyczna, że spokojnie dostosuje się do nowych wymagań, tak aby turyści czuli się bezpieczniej i mogli spokojnie wypoczywać.
– Często kojarzymy niepełnosprawność z wózkiem inwalidzkim, ale uświadomiliśmy naszym kwaterodawcom, że niepełnosprawność może być różna – mówi Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. – To nie tylko kwestia poruszania się, ale też ograniczenia mowy czy słuchu, to kwestia chorób układu krążenia, chorób związanych z oddychaniem. Niekoniecznie trzeba przystosowywać obiekt pod względem infrastrukturalnym. Czasami trzeba go po prostu przygotować pod pewnymi innymi względami. Ważne jest to, aby miejscowości były przygotowane do tego, by osoba, która wychodzi czy wyjeżdża z kwatery, mogła się dobrze czuć. Na to jest dzisiaj popyt i na pewno będzie jeszcze wzrastał.
– Z pewnością zmieniły się kierunek i destynacje, jeżeli chodzi o wypoczynek Polaków – zauważa Sebastian Nasiłowski. – Polscy turyści wybierają mniej oczywiste i mniej komercyjne miejsca, gdzie mogą nawiązać bliższy kontakt z przyrodą i odseparować się od tłumu.
– Ważne było to, co działo się w tym sezonie turystycznym, szczególnie w jego środku, czyli w okresie letnim – mówi Robert Mazur, wiceprezes zarządu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Było wyraźnie widać, że przeżywamy mocny wzrost, jeśli chodzi o zagospodarowanie bazy turystycznej – wykorzystanie miejsc noclegowych było na poziomie maksymalnym. Niektórzy uważali, że jest to poziom 2019 roku. Aczkolwiek turystyka nie może żyć tylko z okresu szczytu sezonu. Ten okres powinien się rozciągnąć na pozostałe miesiące.
– Województwo lubelskie ma to szczęście, że dysponuje walorami, które szczególnie w okresie pandemii i w okresie postpandemicznym są przez turystów pożądane – podkreśla Paweł Wójcik, prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Walorami, które mamy i które powinniśmy pielęgnować oraz używać do promocji, jest nieskazitelna przyroda: 2 parki narodowe, 17 parków krajobrazowych, duże obszary terenów zielonych. Jest możliwość zachowania bezpiecznego dystansu. Tego turyści szukali w tym roku i rzeczywiście wybierali kierunek Lubelskie. To już nie tylko Roztocze, które staramy się bardzo mocno promować, ale również Powiśle i Polesie z Ziemią Chełmską.
Od 1980 roku Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) obchodzi corocznie 27 września Światowy Dzień Turystyki. Tegoroczna dyskusja odbywała się pod hasłem „Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu”.
RyK / opr. WM
Fot. Miasto Chełm FB