KUL będzie kształcić przyszłych lekarzy. Podpisano porozumienie z lubelskim szpitalem

img 20210930 201426 2021 09 30 203956

Katolicki Uniwersytet Lubelski otworzy kierunek lekarski. Porozumienie o współpracy w tym zakresie uczelnia podpisała z 1. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie tworzenia kierunków medycznych pomiędzy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim a Wojskowym Szpitalem Klinicznym

– Pierwsze starania o uruchomienie kierunku lekarskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zostały podjęte w latach 30. XX wieku. Nie doszło jednak do tego ze względu na II wojnę światową – mówi rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Po wojnie klimat polityczny nie sprzyjał temu, by uniwersytet mógł służyć w pełnym wymiarze tego słowa. Stąd obecnie nasze starania, które podjął mój znakomity poprzednik, ks. prof. Antoni Dębiński, otwierając pielęgniarstwo, a później planując położnictwo. Mogę powiedzieć, że ja w tej sztafecie podejmuję następny krok, podejmując starania o utworzenie kierunku lekarskiego. Jest to dosyć długi proces. Dzisiejsze wydarzenie – podpisanie listu intencyjnego –  ma sprawić, że będziemy mieli właściwą bazę kliniczną do realizacji w procesie kształcenia studentów na kierunku lekarskim.

– Misją naszego szpitala jest troskliwa opieka nad pacjentem, ale jesteśmy także powołani do tego, by kształcić nową kadrę medyczną. I tę misję chcemy wykonywać, tym razem we współpracy z KUL w tworzeniu kierunku studiów lekarskich – mówi komendant 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie, pułkownik doktor Aleksander Michalski. – Wydaje się, że jest to duża szansa dla szpitala, dla rozwoju naukowego naszego personelu. Ale również jest to duża szansa i przełom dla regionu. Tę szansę chcemy wykorzystać i mamy nadzieję, że dzięki naszej współpracy, iż ten kierunek studiów będzie mógł z sukcesem zostać otworzony. A potem nasza współpraca pozwoli na kształcenie lekarzy nie tylko w zakresie studiów podstawowych, ale również w dalszym etapie specjalizacji i ich rozwoju naukowego.

– Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie to placówka z ogromnymi możliwościami – mówi dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w Ministerstwie Obrony Narodowej, dr Aurelia Ostrowska. – Ma bardzo dobre zaplecze. To szpital, który systematycznie się rozwija. Ogromnie dziękuję władzom uczelni, ponieważ wiemy w jakiej jesteśmy dzisiaj sytuacji. Pandemia pokazała, że jednym z najważniejszych działań jest właśnie kształcenie większej liczby lekarzy, pielęgniarek, ratowników i innych zawodów medycznych, które są niezwykle ważne, również dla sił zbrojnych w ramach korpusu osobowego medycznego.

– Niektóre obiekty są przygotowane na potrzeby kierunku pielęgniarskiego – uzupełnia ks. prof. Kalinowski. – Część tej bazy będzie służyła dla kierunku lekarskiego. Natomiast potrzebna jest nam jeszcze jedna inwestycja, która będzie mieściła tzw. wieloprofilowe centra symulacji medycznej, które są niezbędne szczególnie dla studentów drugiego, trzeciego i wyższych lat. Zapas czasowy jest wystarczający i myślę, że nieruchomości i ziemia, którą dysponujemy na Poczekajce, spełni wszystkie nasze potrzeby kliniczno-dydaktyczne.

Otworzenie kierunku lekarskiego planowane jest w 2023 roku. Początkowo ma być na nim 60 miejsc. Z czasem uczelnia chce rozwinąć liczbę studentów do 90. Początkowo przyszli lekarze będą studiować w języku polskim, z czasem ma się pojawić możliwość studiowania w języku angielskim.

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim istnieją już kierunki medyczne: pielęgniarstwo, które uczelnia otworzyła w marcu 2020 roku, oraz położnictwo, które weszło do oferty w 2021 roku.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version