Lech Sprawka: duża liczba zakażeń w województwie lubelskim wynika z kilku ognisk [ZDJĘCIA i WIDEO]

panel 110921 012 2021 09 11 152932

W ciągu najbliższych dni spodziewamy się w Polsce dużej dynamiki wzrostu zakażeń COVID-19 – mówił w sobotę 11 września wojewoda lubelski Lech Sprawka.

– W województwie lubelskim duża liczba zakażeń wynikała z kilku ognisk – dodał Sprawka. – Dużą liczbę zakażeń w czwartek (09.09) i w piątek (09.09) miał szpital w Krasnymstawie. W tej chwili jest tam zakażonych ponad 30 osób, właśnie z tego samego ogniska. W czwartek mieliśmy dosyć dużo przypadków na poziomie miasta Lublin. Pozostałe zakażenia są rozłożone symetrycznie po pozostałych powiatach. Jeżeli zacznie nam się udawać wygaszać ognisko w Krasnymstawie i ogniska w Lublinie – bo mamy je w dwóch szkołach, w żłobku – to jest nadzieja na to, że spadnie liczba zakażeń. Oczywiście jeżeli nie wybuchną kolejne ogniska. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Piknik prozdrowotny „Zadbaj o zdrowie” na placu Zamkowym w Lublinie

Województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu wśród województw w Polsce z liczbą w pełni zaszczepionych osób. W naszym regionie ten wskaźnik wynosi ponad 3700 na 10 tysięcy osób w pełni zaszczepionych.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Szczepienia oraz prelekcje edukacyjne i profilaktyczne na placu Zamkowym

Według informacji wojewody, spośród około 60 pacjentów, którzy obecnie przebywają w szpitalach w regionie, sześciu jest pod respiratorami. – Okazuje się, że 3/4 pacjentów jest niezaszczepiona. W Lublinie, na czterech pacjentów podłączonych do respiratorów, tylko jeden jest zaszczepiony, ale to, że on tam jest, wynika z choroby współistniejącej, która także go dotyka – zauważył Sprawka.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Panel dyskusyjny,,Zapytaj eksperta” podczas pikniku prozdrowotnego „Zadbaj o zdrowie”

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojewodę, wszyscy pacjenci zarażeni koronawirusem poddawani leczeniu w szpitalach w Chełmie i Białej Podlaskiej są niezaszczepieni. Jak zaznaczył, statystyka pokazuje, że osoby zaszczepione są bardziej odporne na zakażenie, a w przypadku zakażenia jest mniejsza szansa, że choroba będzie miała ciężki przebieg.

TSpi / PAP / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version