– Dużą rolę w przyspieszeniu szczepień przeciwko COVID-19 mogą odegrać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej – uważa wojewoda lubelski.
– Będzie to ważne szczególnie na wsi – mówi Lech Sprawka. – Jeśli chodzi o gminy wiejskie, procent wyszczepień mamy w granicach 30, podczas gdy w miastach jest już przekroczone 50 procent. Szczepimy, ale to nie jest wystarczająca skala. Wielokrotnie zwracałem się, nawet pisemnie, do wszystkich podmiotów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, bo lekarzowi POZ jest najłatwiej dotrzeć do pacjenta, który się nie zaszczepił. Lekarz ma takiego pacjenta na co dzień w swojej opiece, również profilaktycznej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Panel dyskusyjny ,,Zapytaj eksperta” podczas pikniku prozdrowotnego „Zadbaj o zdrowie”
Województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień, z wynikiem poniżej 4 tysięcy w pełni zaszczepionych na 10 tysięcy mieszkańców.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Szczepienia oraz prelekcje edukacyjne i profilaktyczne na placu Zamkowym
CZYTAJ: Lech Sprawka: duża liczba zakażeń w województwie lubelskim wynika z kilku ognisk [ZDJĘCIA i WIDEO]
Na ostatnim miejscu w kraju, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień jest województwo podkarpackie.
Podczas organizowanego przez wojewodę lubelskiego pikniku pod hasłem „Zadbaj o zdrowie”, który odbył się w sobotę 11 września na placu Zamkowym w Lublinie, przeciw COVID-19 zaszczepiło się 65 osób. Mógł tam zaszczepić się każdy chętny. Pełnoletni otrzymali jednodawkowy preparat firmy Johnson and Johnson.
Na pikniku nie brakowało też: pokazów pierwszej pomocy, bezpłatnych badań USG i EKG , mammografii oraz pomiaru ciśnienia krwi. Na zainteresowanych czekali lekarze różnych specjalności.
Piknik był także okazją, aby honorowo oddać krew. Jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, najbardziej jest potrzebna krew grupy A i 0.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Piknik prozdrowotny „Zadbaj o zdrowie” na placu Zamkowym w Lublinie
TSpi / RMaj / opr. WM / ToMa
Fot. Piotr Michalski