Wojewoda lubelski wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu ryckiego. Obowiązuje ono od godziny 11.00 w sobotę, 4 września w związku z przekroczeniem przez Wisłę stanów ostrzegawczych.
W piątek takimi działaniami objęto powiaty: kraśnicki, opolski i puławski. Związane jest to między innymi z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wody na Wiśle.
CZYTAJ: Fala wezbraniowa na Wiśle. Wojewoda lubelski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe
– Cały czas monitorujemy sytuację na rzekach – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W przypadku powiatu ryckiego dotyczy to gminy Stężyca i miasta Dęblin. Póki co jednak nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców. Mamy nadzieję, że przy obecnej słonecznej pogodzie, od niedzieli poziom wody zacznie spadać. Teraz jest fala wezbraniowa, wynikająca z bardzo dużych opadów w Małopolsce i częściowo na Podkarpaciu.
Władze samorządowe oraz służby z terenów objętych pogotowiem przeciwpowodziowym zobowiązane są do działań, które zminimalizują zagrożenie życia, zdrowia mieszkańców bądź utraty przez nich mienia oraz zagrożenia środowiska.
Z najnowszych odczytów na wodowskazach wynika, że Wisła w Annopolu nie przybiera. Płynie 38 centymetrów powyżej stanu ostrzegawczego.
W Puławach poziom Wisły wynosi 505 centymetrów. To ponad pół metra powyżej stanu ostrzegawczego.
W Dęblinie lustro Wisły sięga 421 centymetrów, 21 centymetrów powyżej stanu ostrzegawczego.
Trwa także spływ wód opadowych, na Krznie w Malowej Górze w powiecie bialskim – poinformowało Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie. Aktualny stan wody wynosi 309 centymetrów. To 1 centymetr poniżej stanu ostrzegawczego.
W regionie stan ostrzegawczy o 16 centymetrów przekracza Tyśmienica w Tchórzewie.
MaTo / TSpi / opr. ToMa
Fot. archiwum