Ponad 330 tysięcy uczniów i słuchaczy rozpoczyna rok szkolny w województwie lubelskim. W samym Lublinie jest ich 68 tysięcy. Miejska inauguracja roku szkolnego 2021/2022 odbyła się w Szkole Podstawowej nr 50 w Lublinie.
– W Lublinie do zajęć i lekcji wraca 68 tysięcy dzieci – dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta, Ewa Dumkiewicz-Sprawka. – Miasto Lublin będzie organem prowadzącym dla 151 szkół i placówek. Dotować będziemy 178 placówek – dotujemy sektor oświaty niepublicznej. W całym mieście będzie uczyło się i korzystało z takich placówek jak przedszkola ponad 68 tysięcy uczniów i wychowanków. Jeżeli chodzi o szkoły prowadzone przez miasto, których jest 151, mamy tam zatrudnionych powyżej 6,5 tys. nauczycieli.
Uczniowie po roku spędzonym głównie na zdalnym nauczaniu powracają do szkolnych ławek. Radio Lublin zapytało ich, czy cieszą się z tego powodu? – Tęsknie za znajomymi. Fajnie, bo od tych komputerów to mnie głowa boli. Nie chce się uczyć, ale chcę spotkać kolegów. Wolę chodzić do szkoły, niż siedzieć w domu. Bo w domu nikogo nie widzę, siedzę tylko przed komputerem. A jak jestem w szkole to widzę moich przyjaciół i koleżanki – mówią uczniowie.
Każda szkoła w Lublinie będzie organizowała dodatkowe zajęcia ze środków przekazanych przez ministra edukacji i nauki. Od klasy IV do VIII przewidzianych jest 10 dodatkowych godzin z zakresu przedmiotów obowiązkowych, które mają na celu wyrównanie braków po edukacji zdalnej.
– Poza tym, w każdej lubelskiej szkole zatrudniony jest pedagog, a w wielu psycholog. Oni również będą wspierać uczniów i nauczycieli w powrocie. Nauczyciele mogą korzystać ze wsparcia samorządowych ośrodków doskonalenia nauczycieli, by stale podnosić swoje umiejętności. Prowadzi to do tego, aby rzeczywiście szkoła wspierała ucznia we wszystkich wymiarach i przyczyniała się do jego rozwoju – dodaje Ewa Dumkiewicz-Sprawka.
W Szkole Podstawowej nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia jest 886 uczniów w klasach 1-8.
Zajęcia lekcyjne będą odbywać się stacjonarnie, ale w reżimie sanitarnym. Głównymi zasadami jest zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, a także dezynfekcja i częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych.
TSpi, ElKa / opr. AKos
Fot. Ewelina Kwaśniewska