Powstała internetowa mapa historyczna, która prezentuje Lublin z okresu II wojny światowej. Przygotował ją naukowiec Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dr Jakub Kuna w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.
– Wykorzystano 104 zdjęcia lotnicze z archiwum National Archives and Records Administration w USA – opowiada dr Kuna. – Takie zdjęcia są zgromadzone w archiwum NARA w Stanach Zjednoczonych. Były wykonywane przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe. W wyniku zawieruchy wojennej Amerykanie zdobyli ponad 20 milionów takich zdjęć pokrywających obszar Europy, w tym w dużej mierze obszar Europy Wschodniej. Trzeba sobie powiedzieć, że tak naprawdę są to jedyne dostępne zdjęcia, które pokazują obszar naszego kraju w tym dynamicznym i burzliwym okresie historii.
Dr Jakub Kuna wykorzystał serię archiwalnych fotografii lotniczych. W ramach projektu z archiwum National Archives and Records Administration w USA pozyskano i udostępniono 104 zdjęcia lotnicze wykonane w 1944 roku przez Luftwaffe. W zespole archiwalnym NARA zgromadzono ponad 20 milionów zdjęć lotniczych, wykonanych przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe w okresie II wojny światowej.
Aplikacja przygotowana przez naukowca UMCS umożliwia wyświetlanie historycznej ortofotomapy na tle współczesnych map i zdjęć satelitarnych oraz archiwalnych map z okresu II wojny. Dzięki temu można dokonać pogłębionej analizy, co zachowało się od czasów wojennych, a co uległo zmianie. Przedstawiono także przebieg granic Lublina w latach 1931-1947 i współcześnie. Dokładność historycznej ortofotomapy waha się od 10 cm w centrum miasta do 1 m na obrzeżach.
Jest to unikatowe narzędzie dla wszystkich osób zajmujących się badaniem historii Lublina.
Autor mapy zachęca do korzystania z platformy mapowej, usług GIS i zbiorów zdjęć do pobrania. Historyczna ortofotomapa Lublina jest również dostępna na platformie ArcGIS Online.
TSpi/ opr. DySzcz
Fot. www.umcs.pl