Osadzeni z Aresztu Śledczego w Lublinie w październiku pójdą na zajęcia. Placówka po raz kolejny podpisała umowę z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.
– Jest to projekt unikalny – mówi rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Możemy śmiało powiedzieć, że na świecie nikt nie prowadzi takich studiów. Chodzi o grupę jednorodną, jeden program studiów w trybie stacjonarnym i to jest unikalne przedsięwzięcie.
– Dla nas ta współpraca jest bardzo ważna – mówi dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie, pułkownik Jacek Wróbel. – To są kolejne roczniki, kolejne grupy osadzonych, a tym samym kolejne grupy obywateli tego kraju, które będą miały możliwość w trakcie odbywania kary skorzystać z nauki jako formy zmiany swojej osobowości. Dzięki temu mamy nadzieję, że po wyjściu na wolność o wiele łatwiej odnajdują się w tej naszej społeczności, pozyskują nowy zawód, nowe możliwości.
Kolejna edycja licencjackich studiów stacjonarnych dla więźniów z nauk o rodzinie, odbędzie się w nowym roku akademickim w @ASLublin. Rozmawiali dziś o tym rektor @KUL_Lublin ks. prof. Mirosław Kalinowski i dyr. @ASLublin płk Jacek Wróbel pic.twitter.com/FxJ5DZ9O5G
— KUL, John Paul II Catholic University of Lublin (@KUL_Lublin) May 5, 2021
W tym roku studia na kierunku „Nauki o rodzinie” o specjalności „Asystent osoby niesamodzielnej” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpocznie 13 osadzonych.
Płk. Wróbel zwrócił też uwagę, że również w aresztach i zakładach karnych potrzebni są asystenci osób niepełnosprawnych, ponieważ w jednostkach penitencjarnych także przebywają więźniowie np. z dysfunkcją ruchu czy wzroku. – Tacy asystenci stanowią wsparcie i nieocenioną pomocą. Mamy możliwość zatrudniania tych osób, tak jak zatrudniamy osadzonych na stanowiskach introligatorów, krawców, kucharzy, ślusarzy, hydraulików. Prawie 200 osadzonych pracuje każdego dnia na terenie Aresztu Śledczego w Lublinie, wśród nich są także osoby opiekujące się niepełnosprawnymi – zaznaczył dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie.
Do tej pory 16 więźniów ukończyło studia z tytułem licencjata, a 4 osoby z tytułem magistra.
InYa/ PAP /opr. AKos
Fot. kul.pl