Szczepieniobus wyjedzie na ulicę Lublina. Wojewoda, władze miasta i lubelskie uczelnie łączą swoje siły w walce z pandemią COVID-19. W ramach podpisanej w poniedziałek 27 września umowy o współpracy ruszy akcja „Akademicki przystanek szczepienie”.
– Podczas trzydniowej inicjatywy po Lublinie będzie jeździć autobus, który za darmo zawiezie studentów i mieszkańców na szczepienia – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska. – Bardzo cieszę się, że w czasie tej akcji zostaną usprawnione dowozy na szczepienia. Nie dotyczy to tylko studentów i pracowników akademickich. Oferta skierowana jest do wszystkich mieszkańców naszego miasta i regionu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa dotycząca akcji „Akademicki przystanek szczepienie”
– Trasa autobusu zacznie się na Felinie, na ul. Doświadczalnej. Następnie pojedzie on Drogą Męczenników Majdanka, później ulicami Lubelskiego Lipca’80, Narutowicza pod Politechnikę Lubelską. Dalej trasa będzie wiodła ulicami Zana, Sowińskiego do miasteczka akademickiego. Później autobus pojedzie Smorawińskiego do ośrodka szczepienia przy ul. Chodźki – informuje Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.
– Akcja ta ma podwójne znaczenie. Pierwsze z nich jest bardzo praktyczne: możliwość zaszczepienia się studentów i pracowników uczelni. Z drugiej strony powodzenie akcji będzie miało wpływ na decyzje innych mieszkańców naszego województwa. Tym bardziej, że studenci są nie tylko z Lublina, ale również innych z powiatów regionu, gdzie mamy niskie wskaźniki szczepień – tłumaczy wojewoda lubelski Lech Sprawka.
– Przeszedłem COVID i leżałem z tego powodu w szpitalu. Nie chciałbym powtórzyć tego okresu w moim życiu i nikomu tego nie życzę – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Pamiętajmy, że nowa fala koronawirusa jest bardziej zakaźna. Są grupy podwyższonego ryzyka, które powinny być zaszczepione. Apelujemy do skorzystania z możliwości, którą zapewnia nam Zarząd Transportu Miejskiego. Ale apelujemy też o korzystanie ze stacjonarnych punktów szczepień. Niech Lublin będzie dobrym przykładem dla całego regionu.
– W układzie powiatowym w tej chwili najwyższy wskaźnik szczepień mamy w Lublinie. To blisko 53% osób w pełni zaszczepionych. Niestety w powiatach ziemskich mamy te wskaźniki poniżej 40%. Najniższy – około 35% – dotyczy między innymi powiatów radzyńskiego i łukowskiego. A statystyki jednoznacznie wskazują, że zdecydowana większość zakażonych to osoby niezaszczepione. Według stanu na poniedziałek 27 września w regionie hospitalizowanych jest 245 osób, w tym 9 dzieci. W zdecydowanej większości są to osoby niezaszczepione – informuje wojewoda Lech Sprawka.
– W sprawach kluczowych powinniśmy mówić jednym głosem i ten głos powinien być artykułowany nie tylko przez lubelskie uczelnie, ale również przez wojewodę i Urząd Miasta Lublin. I tak się dzieje w tym przypadku. Akcja w pierwszej kolejności jest skierowana do studentów, ale nie zamykamy drzwi dla innych osób. Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że wszyscy chętni będą się mogli w ramach tej akcji zaszczepić. Wracajmy do normalności jak najszybciej – mówi prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Szczepieniobus będzie dostępny 30 września, a także 1 i 4 października. Rozkład jego jazdy można znaleźć w załączniku poniżej.
Dodatkowo zostanie uruchomiona specjalna infolinia, gdzie pod numerem (81) 466 34 34 osoby z niepełnosprawnościami będą mogły zamówić transport specjalnym busem, który przewiezie je do szczepieniobusa.
InYa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska
Pliki:
Rozkład jazdy szczepieniobusu