Pracownicy szkół i przedszkoli uczą się rozpoznawania symptomów przemocy domowej. Warsztaty w Lublinie prowadzą przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Zespołu Interdyscyplinarnego. Eksperci mówią między innymi o zasadach wdrażania i realizacji procedury „Niebieskiej karty”.
– Podstawową funkcją „Niebieskiej karty” jest zabezpieczenie ofiar przemocy – mówi przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Adam Mołdoch. – Zdarzają się takie sytuacje, gdzie mamy np. w kontakcie telefonicznym zapytanie, czy wdrożyć taką „Niebieską kartę”, bo np. nie mam pewności, że do tej przemocy dochodzi. A może jeszcze poczekać, zobaczymy jak się sytuacja tutaj rozwinie. My oczywiście tłumaczymy i mówimy, że podstawowym zadaniem tego narzędzia, jakim jest procedura „Niebiska karta” jest przede wszystkim zabezpieczenie interesu ofiar przemocy w rodzinie. Oznacza to, że do jej wdrożenia wystarczy nam podejrzenie, czy już w konsekwencji dalszej uzasadnione podejrzenie, że dana osoba może doświadczać przemocy, a nie pewność – dodaje Adam Mołdoch.
Warsztaty będą organizowane także w październiku. Na zajęcia mogą się zgłaszać pracownicy szkół i przedszkoli oraz placówek ochrony zdrowia. Osoby zainteresowane szkoleniami powinny skontaktować się z MOPR-em przy ulicy Głębokiej.
Akcję organizuje miasto Lublin.
MaK / opr. PrzeG
Fot. nadesłane